Tag : нутриенти

Здравје Магазин

Дали смеете да јадете изртен лук?

Слободен печат
Не постои замена за лукот, ниту за јадењето, а ни за здравјето. Меѓутоа, дали сте знаеле дека лукот можете да го консумирате и кога ќе...
Здравје Магазин

Најздравите овошја кои ви се достапни преку целата година

Слободен печат
Иако сите овошја се здрави, одделни се консумираат само во текот на сезоната. Дознајте кое овошје е полно со нутриенти, а е достапно во текот...
Здравје Магазин

Коктел со кој задолжително треба да го започнете денот (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Со овој напиток богат со различни нутриенти ќе го започнете денот на моќен начин. Освен што делуваат антивоспалително, куркумата и биберот во комбинација го активираат...
Еспресо Здравје

7 нутриенти со кои изобилуваат портокалите

Ана Анастасовска
Еден среден портокал (околу 130 гр без кора) содржи 62 калории, 1 г протеини, 12 гр шеќер и 3 гр влакна. Оваа количина подмирува дури...