Коктел со кој задолжително треба да го започнете денот (РЕЦЕПТ)

Со овој напиток богат со различни нутриенти ќе го започнете денот на моќен начин.

Освен што делуваат антивоспалително, куркумата и биберот во комбинација го активираат хормонот на среќа. Кога на тоа ќе му додадете и сок од лимон, односно витаминот Ц кој го соджи, ќе добиете инекција за будење на организмот и помош во борбата против тешкотиите и стресот. Чиа семките даваат енергија и благотворно делуваат на целиот организам, а циметот ја подобрува ативноста на мозокот.

Состојки:

– 1/2 лажица куркума

– 1/2 лажица цимет

– прстофат бибер

– 1 лажица чиа семе

– 1 лимон

– по желба: мед, листови нане

Подготовка:

Ставете малку врела вода во шолја, додадете го семето и оставете го една минута-две да набабри. Додадете ги зачините и измешајте да нема грутки. Додадете го цедениот лимон и додадете вода. По желба можете да додадете и мед и листови нане.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 06.06.2020: Погледнете каков ден ве очекува!

Прочитај повеќе

Готвачот на Наоми Кембел ја откри тајната на „Итал“ исхраната!

Васко Спасоски

Саша Ковачевиќ има афера: Погледнете ја девојката и сè ќе биде јасно! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Албанска телевизија ја зголеми гледаноста на 300 отсто: Презентерките без градник во етер! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Никогаш видени снимки: Погледнете како реагира Новак Ѓоковиќ кога на четири години го добил првиот рекет (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Нивес се пофали со фризурата, но сите гледаа малку подолу: „И да си келава, ќе ми беше сеедно!“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Мајли Сајрус ги покажа стомачните мускули, но упати силна порака против расизмот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Боли глава од оваа сума: Погледнете за колку пари Кристијан Голубовиќ влегува во „Задруга“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Владо Георгиев наполни 44 години, а има само една желба која не се однесува на него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Семјуел Л. Џексон го навреди Трамп: Невозможно е тој се*ко да е скриен во подрум!

Васко Спасоски

Луна пред татко ѝ ги покажа голите гради, а нему му падна доста непријатно (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Бикините на Памела Андерсон и стојат многу подобро отколку на 20 годишни девојки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Таа беше прогласена за најубавата жена во светот, но фановите сепак сметаат дека имала мала помош: Бела Хадид повторно критикувана поради естетските зафати (ФОТО)

Слободен Печат