1 C
Скопје

Tag : витамини

Жена Магазин Магазин слајдер

Жените најчесто страдаат од недостаток на овие четири минерали

Слободен печат
Поради честите диети, навиките на живот или обилните менструации, некои жени често мака мачат со недостаток на основните минерали Минералите се едни од најважните состојки...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Што се случува во вашето тело ако јадете храна подготвена во микробранова печка

Слободен печат
И покрај тоа што многумина „бегаат“ од микробрановите печки заради потенцијалното зрачење и верувањето дека поттикнуваат создавањае тумор во човечкото тело, тие, во реалност, не...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Маслото од тиква е ризница на здравјето: Преполно со витамини и минерали, делува лековито и превентивно на бројни состојби

Слободен печат
Маслото од тиква е богато со витамините А, Е, Ц и К. Свежото масло содржи повеќе од 65% незаситени масни киселини.Исто така содржи и витамини...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Кои витамини се клучни во борбата со коронавирусот

Слободен печат
Зајакнувањето на имунитетот треба да биде наша секојдневна грижа, а не само во кризни здравствени ситуации како што е пандемијата на коронавирусот. Кои се најдобрите...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Додатоци во исхраната – кои комбинации да се избегнуваат, а кои се пожелни?

Слободен печат
Додатоците во исхраната можат да ни помогнат да ги внесеме сите потребни хранливи материи ако нашата исхрана не е доволно разновидна. Но, тие не се...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Српска лекарка открива: Внимавајте како ги пиете витамините, може да имаат ефект како да сте испиле една чаша вода!

Слободен Печат
Постојано се зборува колку е важно да пиеме витамини и други додатоци во исхраната, а особено сега кога се соочуваме со глобална пандемија на коронавирус....
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Домашен сок преполн витамини и антиоксиданси: Исцедете калинка за 10 секунди без соковник и неред! (ВИДЕО)

Слободен печат
Калинката е моќен антиоксиданс и пријател на силниот имунитет, а поради својата свежина е одличен додаток и во солените јадења… Според мислењето на експертите сокот...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Што означуваат белите точки на ноктите?

Слободен Печат
Прстите, особено ноктите, откриваат многу за здравјето на луѓето. Нутриционистката Фиона Так вели дека доволно е само да ги погледнете вашите нокти за да сфатите...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Намирници кои треба да ги конзумирате доколку сакате вашите нокти да се совршено здрави и цврсти!

Слободен Печат
Ако вашите нокти се природно кршливи, има смисла да си прибегнете кон сите трикови што можат да ги направат посилни. Многу луѓе размислуваат за маникир,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат
Ако припаѓате на мнозинството, веројатно имате недостаток на магнезиум. Истражувањата покажаа дека дури 75 проценти од Американците страдаат од недостаток на овој минерал, пишува Healthline....