18 C
Скопје

Милер е херојот на „Дукати“, катастрофа на Квартараро!

Возачот на „Дукати“, Џек Милер триумфираше на денешната трка од Мото ГП шампионатот за Големата награда на Шпанија.

Австралиецот во Херез дојде до првата победа после скоро пет години, втора во најсилната класа, а вкупно осма во својата кариера.

Воедно на „Дукати“ му го донесе првиот тирумф на патеката Херез од 2006 година. Второто место го освои неговиот тимски колега Франческо Бањаја, додека трет беше Франко Морбидели од „Јамаха“.

Иако ја освои пол позицијата во квалификациите на крајот Фабио Квартараро од „Јамаха“ поради проблеми со пневматиците на крајот трката ја завршу дури на 13 место.

Во генералниот пласман води Бањаја со 66 бодови, втор е Квартараро (64), а трет Маверик Вињалес кој има 50. Следната трка ќе се вози на 16 мај за ГН Франција во Ле Ман.

Поврзани вести

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Легендата Стив Неш нема дилеми: Јокиќ е МВП оваа година!

Слободен печат

ВИДЕО: Падна рекорд стар 47 години, Вестбрук испиша историја во НБА лигата!

Слободен печат

Митревски го реши португалското дерби

Слободен печат

Остави Коментар