Колку витаминот А е важен за телото?

Витаминот А претставува многу важна хранлива материја која бара присуство на масти во исхраната со цел да се асорбира во дигестивниот тракт.

Се јавува во два облици – ретинол, кој исклучиво се наоѓа во намирниците од животинско потекло, и каротин кој пред се може да се најде во намирниците од растително потекло.

Витаминот А е неопходен за јак имунолошки систем, како и за правилен раст и развој.

Допринесува за здравјето на очите, кожата, косата, забите и коските.

Овој витамин се покажа како силен антиоксиданс, ги ублажува запаленијата и го штити организамот од штетното дејство на слободните радикали.

Како најдобар извор за витамин А се сметаат слаткиот компир, тиквата, морковите, спанаќ, кељ, блитва, цвекло, домат, кајсии, праски, како и рибиното масло.

Прочитајте и...  Се пофали со прекрасната линија во костим за капење: Брук Шилдс во 6-та деценија изгледа феноменално! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Луксуз од 24 карати: Позлатен хотел за гости со екстравагантен стил (ВИДЕО)

Слободен печат

Викторија Лоба за влакно избегна несреќа на снимање – И фотосесиите некогаш се „опасни по живот“ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Бремено 14-годишно девојче планира второ дете со „партнерот“ стар само 10 години

Слободен печат

Генц од Тетово го освои срцето на ќерката на Стивен Спилберг! (ФОТО)

Васко Спасоски

Во екот на пандемијата на коронавирусот, зошто е потребен витаминот К?

Слободен печат

Папарацо фотографиите на познатата манекенка ја покажуваат суровата лага за реалноста на Инстаграм! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мерсиха Смаиловиќ, активистка: Уморни сме да бидеме само дел од фолклорот кога треба да ја прикажеме мултиетничноста на општеството

Јасмина Кантарџиева Димков

Најмалиот син на Лепа Брена вози „ѕвер“ од 500.000 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како изгледа патувањето со авион во услови на пандемија на ковид-19?

Слободен печат

Ексклузивен концерт на Амира Медуњанин во Античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Ќе останете запрепастени кога ќе видите колку пари зема „Карпата“ за една објава на Инстаграм! (ФОТО)

Васко Спасоски

СЗО: Коронавирусот мутирал откако почнал да се шири низ светот

Слободен печат