15 C
Скопје

Ѓоковиќ направи уште поголема разлика во однос на ривалите

Иако Новак Ѓоковиќ беше елиминиран уште во раната фаза на Мастерс турнирот во Монте Карло, направи разлика во однос на ривалите.

После поразот од Даниел Еванс, малкумина очекуваа дека разликата помеѓу српскиот тенисер дополнително ќе се зголеми.

Со елиминацијата Рафаел Надал од Андреј Рубљев во Монте Карло, дојде до тоа што српскиот ас загуби 90 бода во Кнежевството, а Надал и Данил Медведев (овој вториот поради коронавирусот не играше на турнирот) загубија по 180 поени. Значи, Новак е во плус 90 поени во однос на споменатите двајца.

Со лош турнир, Ноле успеа да ја зголеми разликата за 90 поени во однос на обајцата, а во тоа му помогна Русинот Рубљев елиминирајќи го Надал.

Според некои пресметки, Ѓоковиќ ќе биде прв на АТП-листата најмалку до 17 мај оваа година. Тоа се загарантирани 320 недели на врвот.

ВИДЕО: Ѓоковиќ возбуден што повторно ќе настапува во Белград!

Поврзани вести

ВИДЕО: ВАР драма во Мадрид, Реал никако да го престигне Атлетико!

Слободен печат

ВИДЕО: „Гранде Милан“, Јувентус демолиран во Торино!

Слободен печат

ВИДЕО: Адеми и Ристовски со „петарда“ до шампионскиот трофеј во Хрватска

Слободен печат

ВИДЕО: Втора титула за Зверев на Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат

Начевски: Запрепастен сум, да бидам жртва на еднострана изјава на Бајрамоска без соочување и сведоци??

Слободен печат

ВИДЕО: Тричковски во голгетерска форма го очекува Европското првенство!

Слободен печат

Остави Коментар