19.8 C
Скопје

ВИДЕО: Мастерсот во Монте Карло продолжува без Надал!

Денеска ги дознавте сите патници во полуфиналето на Мастерс турнирот во Монте Карло, таму ќе бидат Циципас, Еванс и Рууд и Рубљев.

Најголемото изненадување го направи Андреј Рубљев од Русија кој го елиминираше Рафаел Надал со 2:1 во сетови 6:2, 4:6 и 6:2.

Потоа, Даниел Еванс кој во осминафиналето го совлада првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ, овојпат триумфираше над Давид Гофан. Иако Белгиецот водеше со 1:0 (7:5), пресврт направи Британецот освојувајќи ги следните два сета со 6:3 и 6:4.

При резултат 7:5 и 1:0 во сетови за Стефанос Циципас, Шпанецот Алехандро Давидович Фокина го предаде мечот и на тој начин Гркот оствари уште еден триумф.

А претходниот освојувач на овој турнир, Фабио Фоњини од Италија доживеа елиминација откако за нешто повеќе од еден и пол час игра загуби од Норвежанецот Каспер Рууд (6:3, 6:4). Познати се и полуфиналните двојки: Еванс-Циципас и Рубљев-Рууд.

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар