7 C
Скопје

Го чисти црниот дроб, го лекува панкреасот, го исфрла каменот од бубрегот: Овој чај ќе ви го спаси животот! (РЕЦЕПТ)

Исчистете го телото од отрови, намалете ја надуеноста со само една шолја од овој чај.

Доколку чувствувате болки во пределот на бубрезите, црниот дроб и панкреасот, овој напиток ќе ви донесе здравје. Главната состојка на овој напиток е коријандерот (Coriandrum sativum), исто така познат и како кинески магдонос.

Коријандерот се користи во сите светски кујни. Свежите листови, сушеното семе и останатите делови од билката се исклучително лековити.

Коријандерот изобилува со витамините А, К и Ц, како и минералите кои се наоѓаат во листот на коријандерот. Тој има значителни количини на калциум, селен, магнезиум, манган и влакна.

Еве што се лекува коријандерот:

 • Ги третира речиси сите проблеми со бубрезите, меѓу останатото и каменот во бубрегот.
 • Лекува дијареа, бидејќи ги отстранува бактериите и инфекциите од цревата.
 • Го стимулира црниот дроб.
 • Го подобрува видот и спречува различни видови на проблеми со очите.
 • Елиминира коњуктивитис.
 • Ги подобрува функциите за варење.
 • Тој е голем диуретик.
 • Ги отстранува масните наслаги од телото.
 • Го контролира нивото на холестерол.
 • Ги лекува чиревите во устата, бидејќи има антисептички својства.
 • Го намалува нивото на шеќер во крвта.
Прочитајте и...  Рики Мартин со новиот имиџ ги разочара следбениците

Подоготвка на напитокот:

Исецкајте ги листовите на коријандерот и магдоност. Ставите ги двете билки во сад и сипете вода колку да ги прекриете сите листови. Ставете го садот на оган и сварете ја смесата. Кога водата ќе почне да врие, намалете ја топлината и оставете го чајот да се крчка уште 10 минути.

По 10 минути тргнете го садот од оган и оставете го чајот да се олади. Кога се ќе се олади, чајот процедете го и сипете го во шише па затворете го шишето.

Пијте по една чаша ладен чај секој ден.

По една недела ќе забележите нагло подобрување. Урината ќе ви се промени, а телото ќе започне да ги исфрла токсините од организмот.

Прочитајте и...   Брусница: Го чува здравјето на желудникот и помага при инфекции на уринарниот тракт

Поврзани вести

Кортни Кардашијан e во врска со тапанарот на „Blink-182“?

Слободен Печат

Моника Белучи и нејзините 4 правила за убавина и здравје во шестата деценија

Слободен печат

Дали филмот „Malcom & Marie“ ќе им обезбеди Оскари на Зендаја и Џон Дејвид Вашингтон?

Слободен Печат

ВИДЕО: Се појави досега необјавен настап на Тоше Проевски во еден прилепски ресторан

Слободен печат

Зеленилото го намалува физиолошкиот и психолошки стрес

Слободен Печат

ВИДЕО+ФОТО | Дали Лила се враќа на музичката сцена?

М.Р

Остави Коментар