Ганиу: Непрописното паркирање на Пластичарска улица ќе се реши со изградба на две нови катни гаражи (ВИДЕО)

На почетокот на пандемијата општина Чаир имаше најмал број на заразени од коронавирус, благодарение на граѓаните кои беа послушни, рече денеска во Скопски агол, на „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу.

-Ние на почетокот на пандемијата преку разглас ги повикавме граѓаните да останат дома и да ги почитуваат препораките ба Владата. Не би се согласил со тврдењата дека поради прославата на Рамазан Бајрам граѓаните беа непослушни. Постот трае цел месец, а граѓаните дури неколку дена пред крајот на светиот месец почнаа да го прекршуваат полицискиот час, бидејќи сите веќе почувствувавме олабавување, рече Ганиу.

Тој зборуваше за поставениот бетонски ѕид на улицата Цветан Димов, како и за останатите инфраструктурни зафати кои општината ги реализираше за време на пандемијата.

Прочитајте и...  Над 12 милиони луѓе заразени со Ковид-19 ширум светот

– Бетонскиот ѕид го направивме за поголема безбедност, пред се на децата. Таму има две училишта и една градинка. Со ѕидот нема повеќе претрчување преку улица. Исто така се намали и метежот на улицата, ако порано се поминуваше оваа улица за половина час, сега се поминува за пет минути. Кружниот тек на ул. Втора Македонска Бригада е при крај, а ја проширивме и Пластичарска за уште една коловозна лента. Работевме и на изградба на нова трибина во Чаир. Булеварот Х. Т. Карпош го работевме со Град Скопје, а вчера завршивме крак на овој булевар со целосна промена на подземната инфраструктура, рече Ганиу.

Тој додаде дека непрописното паркирање на Пластичарска ќе се реши со изградба на две нови катни гаражи.

Прочитајте и...  Андреевски: Непотизам на дело, таткото и синот Мицкоски преку Машински факултет наплатиле илјадници евра од проекти од државната ЕЛЕМ

– Постапката ќе почне откако се ќе променат деталните урбанистички планови. Деталните планови сега се во Град Скопје, по што ќе поминат во другите институции. Штом ќе завршат процедурите може да почне со изградба. Дотогаш, паркирањето ќе биде проблем, но не би сакале да им наштетиме на малите бизниси, објасни Ганиу.

Тој информира дека од понеделник службите во општината ќе работат со полно работно време.

 

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат