29 C
Скопје

Tag : слајдер

Вести Македонија Слајдер

Денеска се празнуваат Светите апостоли Јасон и Сосипатар и девицата Керкира

Слободен Печат
Тие двајцата беа од седумдесетте апостоли, а Керкира му беше ќерка на некој цар од островот Крф. Јасон и Сосипатар ги спомнува светиот апостол Павле...
Вести Македонија Слајдер

МОН: На средбата со родителите малку се посвети внимание на дигитализацијата, тоа што се зборуваше е спротивно на законските решенија

Михаило Донев
Родителите кои се против дигиталните учебници, организирани преку иницијативата „Учебници и настава мора да има“, денеска очекуваат нова средба со МОН на која бараат одговори...
Вести Македонија Слајдер

Родителите против дигитализација на учебниците до крајот на работниот ден ќе чекаат одговор од МОН

Михаило Донев
Родителите од иницијативата „Учебници и настава мора да има“ денеска очекуваат МОН да одговори на нивните барања во врска со законот за електронските учебници, откако...
Вести Македонија Слајдер

Денеска се празнува Светиот апостол Симеон

Слободен Печат
Еден од седумдесетте апостоли. Син на Клеопа, којшто му беше брат на праведниот Јосиф, целомудрениот сопруг на Пресвета Богородица. Кога ги виде чудата на Господ Исус,...
Вести Македонија Слајдер

Денеска се празнува Светиот свештеномаченик Василиј, епископ Амасиски

Слободен Печат
Зетот на царот Константин, Ликиниј, кој беше оженет со царевата сестра, се преправаше пред великиот цар дека е христијанин, но кога царот му даде да...
Вести Македонија Слајдер

Денеска се празнува Светиот апостол и евангелист Марко

Слободен Печат
Му беше сопатник и помошник на апостолот Петар, којшто во своето Прво послание го нарекува син свој, не син по тело туку по дух. Кога...
Вести Македонија Слајдер

Денеска се празнува Животоприемен извор – петокот од Светлата Седмица

Слободен Печат
На овој ден се празнува обновувањето на храмот на Пресвета Богородица во Цариград, наречен Живоносен Извор, поради чудотворниот извор со вода што се наоѓа во...
Вести Македонија Слајдер

Денеска се празнува Светиот великомаченик Георгиј

Слободен Печат
Овој славен и победоносен светител беше роден во Кападокија од богати и благочестиви родители. Татко му пострада за Христа, а мајка му се пресели во...
Вести Македонија Слајдер

Денеска се празнува Преподобен Теодор Сикеот

Слободен Печат
Место на неговото раѓање е селото Сикеа, заради што го нарекоа Сикеот. Уште како десетгодишно момче се предаваше на строг пост и сеноќна молитва, по...
Вести Македонија Слајдер

Денеска се празнува Светол Вторник

Слободен Печат
Откако слугите на првосвештениците израилски го фатија Исус и Го предадоа на Пилат со барање да биде распнат, а Пилат за да им угоди конечно...