Tag : пандемија

Магазин Магазин слајдер Сцена

Прво бараше да им се помогне на музичарите, а сега купи автомобил од 50.000 евра: Неда Украден се поднови со нов „ѕвер“ (ФОТО)

Васко Спасоски
Познатата пејачка Неда Украден (69) се почесто со нив автомобил од марката „јагуар“, а чија цена е околу 50.000 евра за ваков модел со „минимална“...
Вести Свет

Анкета: Германците ги менуваат своите навики – помалку месо, повеќе готвење дома

Слободен печат
Германските граѓани јадат се помалку месо, а навиките за јадење се смениле за време на корона-кризата, така што сега се повеќе граѓани подготвуваат храна дома,...
Вести Свет

ИД: Пандемијата со Ковид-19 е „божја казна”, следат нови напади

Слободен печат
Исламска држава во синоќешната аудио порака тврди дека пандемијата со Ковид-19 е „божја казна” за нејзините непријатели и се закани со нови напади. Пораката наводно...
Вести Свет

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција
Дури 58 проценти од анкетираните граѓани од Европската унија велат дека имале финансиски потешкотии за време на епидемијата со Ковид-19. Жителите на Унгарија, Бугарија, Италија,...
Вести Свет

Си-Ен-Ен: Разорен биланс од пандемијата во САД

Слободен печат
Без разлика дали е изразен во долари, проценти или, најтрагично, број на изгубени човечки животи, неверојатен е билансот на разорната пандемија на новиот коронавирус во...
Вести Економија

Невработеноста во Франција на ниво од 1996 година

Слободен печат
Франција забележа драстично зголемување на невработеноста, како причина од воведените ограничувања поради борба против коронавирусот. Во април се регистрирани нови 843.000 невработени во споредба со...
Вести Македонија

Корона дијалози: Здравствената не смее да прерасне во политичко – правна криза

Слободен печат
Не смееме да дозволиме здраствената криза да прерасне во политичка. Покрај здравјето на граѓаните, значаен сегмент е и одржливоста на функционалноста на демократијата во земјата...
Вести Скопје Слајдер

Ганиу: Непрописното паркирање на Пластичарска улица ќе се реши со изградба на две нови катни гаражи (ВИДЕО)

Слободен печат
На почетокот на пандемијата општина Чаир имаше најмал број на заразени од коронавирус, благодарение на граѓаните кои беа послушни, рече денеска во Скопски агол, на...
Вести Свет Слајдер

Меркел: И натаму сме на почетокот на пандемијата

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека „можеме да бидеме среќни” со постигнувањата во борбата против коронавирусот. Таа денеска им се заблагодари на граѓаните на Германија...
Вести Македонија

Димитров: Со координативен пристап ќе ги пребродиме последиците од кризата предизвикана од Ковид-19

Слободен печат
На сите ни е јасно дека само преку координиран пристап проткаен со солидарност, соработка и несебична размена на знаења и добри практики ќе ги пребродиме...