9.2 C
Скопје

Tag : пандемија

Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Пред една година Вухан беше во најстрогиот карантин во светот: Вака изгледа денес

И.И.
Веќе една година црвената ограда продолжува да го блокира пристапот до озлогласениот влажен пазар во Вухан. Таа потсетува дека вирусот САРС-КоВ-2 во своето злокобно патување...
Вести Свет Слајдер

Пандемијата ја обои Европа во „50 нијанси црвено“, темноцрвените зони се најлоши

И.И.
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темно црвена зона од која патниците треба да бидат тестирани пред...
Вести Свет

Гувернерот на француската Централна банка: Брегзит досега префрли 2.500 финансиски работни места во Франција

Слободен печат
 Гувернерот на Централната банка на Франција изјави дека повлекувањето на Велика Британија од Европската унија доведе до преместување на скоро 2.500 финансиски работни места и...
Вести Свет Слајдер

ДУРИ 10 МИЛИОНИ ДЕЦА ЗАГРОЗЕНИ ОД ГЛАД ВО АВГАНИСТАН: Војна, сиромаштија и пандемија ги оставаат во борба за гол живот!

Слободен печат
Околу 10 милиони деца во Авганистан годинава се изложени на ризик од недостиг на храна, соопшти денеска хуманитарната организација „ Save the Children “, барајќи...
Вести Свет Слајдер

Зголемена е стапката на самоубиства во Јапонија во текот на вториот бран од пандемијата

Слободен печат
Зголемена е стапката на самоубиства во Јапонија во вториот бран од пандемијата на коронавирусот, и тоа особено кај жените и децата, иако при првиот бран...
Вести Економија

ММФ: Глобалните економски перспективи остануваат крајно неизвесни заради пандемијата

Слободен печат
Директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева денеска изјави дека глобалните економски перспективи остануваат крајно неизвесни, имајќи ја предвид пандемијата на коронавирусот и зголемениот јаз...
Вести Свет

Францускиот епидемиолог Фонтане: Враќање во нормалниот живот во последниот квартал од 2021 година

Слободен печат
Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, Арно Фонтане за РТЛ изјави дека се надева на враќање на нормалниот живот, по пандемијата на ковид-19,...
Вести Свет

ОН: Поради пандемијата лани имало два милиона помалку бегалци

Слободен печат
Бројот на бегалци во светот во првата половина од 2020 година е намален за два милиона луѓе поради пандемијата со Ковид-19  и затворените меѓудржавни граници,...
Вести Македонија Слајдер

Откажани традиционалните манифестации за Водици во Охрид: Без литии, богослужби на отворено и масовно скокање по крстот

Слободен печат
Епидемијата на коронавирусот и мерките за спречување на ширењето на заразата ги принуди Дебарско – кичевската епархија и Општина Охрид да ги откажат манифестациите што...
Вести Свет

СЗО со загрижувачка прогноза: Оваа година пандемијата може да биде потешка од претходната

И.И.
Втората година од пандемијата на Ковид-19 може да биде потешка од првата, со оглед на брзината на ширење на коронавирусот, особено во северната хемисфера каде...