-1 C
Скопје

Француските пивари поради пандемијата беа приморани да фрлат над 10 милиони литри пиво

Големите ограничувања наметнати поради пандемијата на коронавирусот сериозно ги погодија пиварите во Франција, кои беа приморани да фрлат најмалку 10 милиони литри пиво, поради нагло опаѓање на побарувачката.

Бројките ги објави Асоцијацијата на пивари во Франција по состанокот со претставници на 300 компании, кои опфаќаат 98 проценти од францускиот пазар.

Затворањето на кафулињата, рестораните, прекинот на туристичката активност и откажувањето на сите фестивали и саеми, доведоа до истекување на рокот на повеќе од 10 милиони литри пиво, главно во буриња, се вели во соопштението на организацијата.

Уништувањето на пивото ќе доведе до значителни трошоци за пиварите.

До крајот на април, околу 25 проценти од пиварите во земјата беа целосно затворени, а други 40 отсто го намалија производството за најмалку 60 проценти. Вкупно 70 проценти од пиварите најавија пад на приходите од 50 проценти по 15 март. Половина од фирмите успеаја да добијат државна помош.

Прочитајте и...  Поради сомневање за партиски вработувања: Приведен претседателот на општина Улцињ

Поврзани вести

Собранието без кворум: Пратеникот Каевски позитивен на ковид, ВМРО-ДПМНЕ не доаѓа на седница

Неколку болници во Полска престанаа со вакцинација, откако не добиле доволно вакцини од Фајзер

Слободен печат

Амбасадорот Талески ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО

Слободен печат

Филипче: Веднаш почнавме разговори со Лончар околу техничките детали и времето на испорака на вакцините од Србија

Слободен печат

ВИДЕО | Лажна узбуна во САД: Капитол Хил беше еваукиран поради пожар во камп за бездомници

Слободен печат

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе се промени на пролет

Слободен печат

Остави Коментар