10 C
Скопје

ФОТО: Српска спортистка и шампионка која нема раце наслика портрет на Ѓоковиќ

Таа пред две години го дочека моментот да го запознае нејзиниот животен пример, идол, инспирација, најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ.

Денеска српската спортистка Дејана Бачко повторно го импресионираше Ноле кој неодамна освои нова грен слем титула на „Австралија опен“.

Тој сега е на заслужен одмор, но едно нешто го натера да се огласи на Инстаграм. Имено, тој е одушевен од неверојатниот талент на Бачко, српската шампионка во паратеквондо, која има и феноменална дарба за уметност и сликарство.

Иако е родена со инвалидитет, без раце, Дејана покажува дека со силата на волјата, не постои начин да се спречи прикажување на талентот што го поседува.

Така, покрај златниот медал на Светското првенство во паратеквондо, таа успеа да го наслика Новак Ѓоковиќ на импресивен начин, и да го воодушеви лично.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Европа ќе има нов шампион, елиминиран Баерн Минхен!
Фото: Принтскрин/Инстаграм/devojka_sa_krilima_

Поврзани вести

Погоди две стативи и една пречка, Нејмар играч на мечот во Париз

Слободен печат

ВИДЕО: Европа ќе има нов шампион, елиминиран Баерн Минхен!

Слободен печат

Македонските надежи забележаа победа во контролниот меч со Црна Гора

Слободен печат

Македонскиот автомобилист Вуков тестираше во Муџело

Слободен печат

ВИДЕО: Олимпискиот комитет финансиски ќе го помага Бошко Стаменковски

Слободен печат

Клоп пред Реал: Не можеме да ја игнорираме одбраната, во спротивно ќе бидеме казнети!

Слободен печат

Остави Коментар