16 C
Скопје

Tag : Портрет

Магазин Магазин слајдер Сцена

Кралицата Елизабета скршена од тага за принцот Филип: По 70 години, таа укина уште една традиција!

Слободен печат
Најблиските членови на семејството телефонски ќе и го честитаат роденденот… Кралицата Елизабета утре ќе наполни 95 години. Тоа е прв роденден по цели 70 години...
Забава Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО+ФОТО | Свиња нацртала портрет од принцот Хари: Оваа уметност се продаде за 2.300 евра, а Пигкасо заработува како вистински уметник!

Слободен печат
Апстрактната слика на принцот Хари е продадена за повеќе од 2.000 фунти (2.344 евра), што не е воопшто чудно, бидејќи ја насликала – свиња. Свињата...
Културен печат

Виртуелна изложба на Националната галерија: Жените во сликарството на Лазар Личеноски

Тони Димков
Портрети и актови насликани од Лазар Личеноски, а кои се дел од колекцијата на Националната галерија, можат да се видат на виртуелна изложба поставена по...
Останатo Спорт

ВИДЕО: Мозаик на Ѓоковиќ од тениски топчиња во чест на историскиот успех

Слободен печат
Голем мозаик од тениски топчиња со ликот на Новак Ѓоковиќ, денеска е поставен на платото на тенискиот центар Новак во Белград. Мозаикот е висок 3.8...
Останатo Спорт

ФОТО: Српска спортистка и шампионка која нема раце наслика портрет на Ѓоковиќ

Слободен печат
Таа пред две години го дочека моментот да го запознае нејзиниот животен пример, идол, инспирација, најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ. Денеска српската спортистка Дејана...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Хари и Меган ја воодушевија јавноста со новиот портрет – Еден детаљ на раката на славната војвотка го украде целото внимание!

Слободен печат
Фотографија која крие тајна… Меган и принцот Хари го воодушевија светот со најновиот портрет кој е создаден пред само неколку дена. Откако го напуштија кралското...
Магазин Магазин слајдер Сцена

За прв пат откако го напуштија кралското семејство, Хари и Меган објавија официјален портрет: Ѝ оддадоа почит на принцезата Дијана

Слободен Печат
Откако ги завршија своите последни официјални должности како членови на кралското семејство во март, принцот Хари и Меган Маркл за прв пат објавија стилизиран заеднички...
Културен печат

Национална галерија: Миграцијата како мотив за сликање портрети на тетовскиот сликар Биљгаип Кочиште – Биге

Тони Димков
Самостојната изложба со наслов „1441“ на тетовскиот сликар Биљгаип Кочиште – Биге ќе биде отворена на 21 септември во објектот Чифте амам при Националната галерија...
Вести Македонија Слајдер

Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

Миа Агенција
Во Србија според последниот попис од 2011 година, за разлика од минатите години бројот на Македонците опаѓа или 22.755 лица се изјасниле како припадници на...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ доби неверојатен портрет на терен во Белград и им се обрати на колегите за УС Опен

Слободен печат
На теренот на тенискиот клуб Ѓукиќ во Белград, архитектот со македонско потекло Андреј Јосифовски направи досега невиден портрет на Новак Ѓоковиќ. Јософовски го исцрта ликот...