Доколку вашето дете покажува дека го боли стомакот во ПРЕДЕЛОТ НА ПАПОКОТ, веднаш водете го на доктор!

Родителите на едно дете од Србија биле затекнати од ненадејната смрт на едно и пол годишниот син Стеван Н. кој починал во својот дом. Како што објавија српските медиуми, наодите од обдукцијата покажале дека момчето починало поради воспаление на абдоменалната марамица и слепото црево.

Иако воспалението на слепото црево кај децата помлади од две години е многу ретко, воочувањето на симптомите може да биде тешко поради неспособноста на детето да каже.

Меѓутоа, кога детето ви покажува дека го боли стомакот во пределот на папокот, тоа лесно може да биде сигнал за акутно воспаление на слепото црево.

Иако воспалението на слепо црево најмногу ги погодува тинејџерите и оние во дваесетите години, може да се појави и кај малечките деца.

Прочитајте и...  Хороскоп за 3 јули: Денот носи многу радосни вести

Доколку болките на вашето дете се влошуваат при движење, длабоки вдишувања, кашлање или кивање, веднаш однесете го детето на доктор со цел да не дојде до пукање на слепото црево и сепса.

И додека симптомите на воспаление на слепото црево кај возрасните се губиток на апетитот, мачнина, повраќање, блага температура, потење, опстипација или дијареа, кај децата овие симптоми се разликуваат.

Деца постари од 5 години

Повеќето деца на оваа возраст ќе добијат температура и остра болка во абдоменот.

Децата исто така можат да имаат и зголемено ниво на бели крвни зрнца, што е знак за инфекција.

Некои деца со воспаление на слепо црево имаат и други карактеристични симптоми вклучувајќи мачнина, повраќање и недостаток на апетит.

Прочитајте и...  Легендарниот Ал Пачино сака да ви каже нешто за стареењето...

Децата помлади од 5 години

Акутните воспаленија на слепото црево може да предизвикаат различни комбинации на симптоми кај многу малите деца. Децата меѓу 2 и 5 години најчесто имаат болка во стомакот и повраќање, а често и грозница и губиток на апетитот.

Новородените деца и оние помлади од 2 години првите симптоми ги покажуваат со повраќање, натечен стомак, грозница, но и дијареа.

Ако вашето дете покаже било кој од овие симптоми, кои навистина можат да бидат и знак за некоја друга состојба, немојте ништо да претпоставувате туку веднаш однесете го детето на итен преглед.

Прочитај повеќе

Јована Јоксимовиќ се повлекува од тв-екраните… (ФОТО)

Васко Спасоски

Ефтин и безбеден лек против шеќерната болест е новото оружје против коронавирусот? (ФОТО)

Васко Спасоски

Нова војна помеѓу Џорџ Клуни и Бред Пит: Се скарале поради колешка, причината е бизарна! (ФОТО)

Васко Спасоски

Направете сами: Цветни миризби во Вашиот дом

Слободен печат

Раперот Раста може да лежи во затвор од 3 до 12 години поради оваа фотографија! (ФОТО)

Васко Спасоски

Патики, платформи, потпетици… Како обувките го менуваат изгледот на вашиот ЗАДНИК?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Како во старите добри времиња: Анџелина Џоли, Бред Пит и децата во шопинг! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да се организирате за на патување? Список на предмети што ви требаат за на одмор

Слободен Печат

Ви испраќа топли поздрави: Лила Филиповска е првата наша јавна личност која замина на море! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Избегнете труење: Кое месо колку време може да стои во фрижидер и замрзнувач?

Слободен печат

Накова демантира дека има коронавирус и дека била уаспена поради непочитување на мерките! (ФОТО)

Васко Спасоски

Поранешниот готвач на принцезата Дајана откри кое ѝ било омилено јадње

Слободен печат