ВИДЕО АНКЕТА: Студирам за да научам, не знам дали ќе останам во државава

Анкета студенти/ Фото Методи Здравев

Денес е првиот академски час за новата 2023-2024 година со што и официјлно стартува на нова студентска година. „Слободен печат“ ги праша студентите колку се задоволнии од условите кои ги нуди универзиетот „Кирил и Методиј“, за наставните програми и постдипломските студии, дали студират за да знаењето го применат овде или да заминат за странство.

Бруцошите се на самиот старт, планираат да останат во државава, велат дека образованието им е многу битно. Другите пак  заминувањето во странство го гледаат како можна опција.

– Јас сум бруцош, се запишав на Институтот по историја, многу ме интересира тоа, сакав многу да научам. Планирам да останам овде, не планирам да продолжам во странство- вели студент на Филозофски факултет.

Друг објаснува дека условите по факултетите се во ред има менза, соодветни предавални.

– Слушнав дека годинава има нова акредитација, бруцошите ќе почнат со ова програма. Јас сум втора година, иислам дека е многу важно да го студираме она што го сакаме- вели друг студент.

Тој не е сигурен дали после дипломирањето ќе остане во државава.

-Не знам дали ќе останам овде, не сум размислувал. Планирам овде да работам засега- вели студентка на Филолошки факултет.

Студент на Филозофскиот факултет вели дека условите за постдипломци се одлични.

– Има промени во наставните програми од годинава. Се надевам дека ќе останам- вели еден магистрант.

Апсолвентка вели дека нема промена на програмите 20 години. Трета година е на филолошки. Нејзин колега се гледа како професор. Студира англкиски јазик и книжевност и за сега не размислува за постдипломски студии.

Целата анкета на нашата колешка Агнеса Чаволи погледнете ја овде:

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот