Tag : студенти

Вести Македонија

Студентите од шеста година по општа медицина на помош на колегите епидемиолози

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче и деканката на Медицинскиот Факултет во Скопје, Соња Топузовска денеска се сретнаа со студентите од шеста година по општа медицина...
Вести Македонија

Студенти побрзајте со пријавите за стипендија

Слободен печат
 Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, кои ги исполнуваат договорните услови за негово продолжување, треба да достават документи...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Сместувањето во студентските домови се одвива како „под конец“ (ВИДЕО)

Михаило Донев
По шестмесечна пауза студентските домови во земјава од вчера повторно ги отворија вратите за студентите, а иако на поголемиот дел од факултетите наставата ќе се...
Вести Македонија

ВМРО: ДПМНЕ: Со четвртиот пакет на мерки нема помош за студентите и учениците

Слободен печат
СДСМ потфрли на економско поле. Од ветените над половина милијарда евра за првите три пакети на економски мерки исплатиле едвај 1/3. На СДСМ полесно им...
Вести Македонија

Шекеринска им се обрати на студентите од факултет за Безбедност: Од вас ќе се бара нова отвореност кон светот

Слободен печат
Сте одлучиле да студирате во сфера која допрва ќе станува уште поважна. Безбедноста не засега сите постојано, ја забораваме се до моментот кога ќе ја...
Вести Македонија Слајдер

Пендаровски им порача на студентите од Правен факултет: Ја нема вообичаената атмосфера, но сите мораме да се адаптираме

Слободен печат
На Правниот факултет „Јустинијан Први” на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје денеска се одржа првиот академски час, во присуство на претседателот на државата Стево Пендаровски,...
Вести Македонија Слајдер

Прв академски час на факултетите

Слободен печат
 За новата генерација студенти, факултетите денеска традиционално ќе одржат прв академски час, кој поради пандемијата ќе се организира на отворено или онлајн. Ректорот на Универзитетот...
Вести Македонија

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

СП.
И покрај сите предизвици кои ги постави почетокот на новата учебна година, 1 октомври го означува стартот на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај...
Вести Македонија

Манасиева: Обезбеден месечен надомест за приватно сместување на 884 студенти и 347 средношколци

Слободен печат
Во пресрет на најавеното отворање на студентските и средношколските домови низ државата, надлежните институции донесоа протоколи за целосно безбедни услови за живеење. Домовите ќе функционираат со...
Вести Свет

Биле безбедносен ризик: САД не одобрија визи за над 1.000 кинески студенти и истражувачи

Слободен печат
Повеќе од 1.000 кинески студенти останаа без американските визи, бидејќи претставувале безбедносен ризик, потврди портпаролката на Стејт департментот, Морган Ортагус. Ваквиот потег на САД следува...