Ватикан ја претстави паметната бројаница која се поврзува со телефонот и го олеснува молењето (ФОТО)

Ватикан најави лансирање на паметен пренослив уред кој се поврзува со посебна апликација за телефон со цел корисникот да може да се моли.

„Click to Prayer eRosary“ е пренослив уред во облик на крст кој се поврзува со бесплатната апликација на телефонот која го следи прогресот на корисникот.

Уредот се активира кога ќе направите знак во облик на крст.

– Кога бројаницата ќе се активира, корисникот има можност да ја избере молитвата која ја сака, а тие секоја година ќе бидат апдејтирани, стои во соопштението кое го објави Ватикан.

Printskrin: https://erosary.clicktoprayerosary.org

Целта на новиот гаџет е мобилизирање на верниците преку акција и молитви.

Уредот има „паметен крст“ кој може да се носи како нараквица, а се продава по цена од 110 долари.

Прочитајте и...  Водени лудории во Кушадаси: Тамара Тодевска со семејството ужива во Турција! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Овие 3 хороскопски знаци повеќе сакаат авантура отколку сериозна врска

Слободен печат

Карди Би отворила профил на сајт за возрасни, па порача: Добродојдовте во мојот свет! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Секогаш ќе ја имам оваа болест, сега гледам…“: Селма Блер по 2 мачни години повторно јава коњ (ФОТО)

Слободен печат

Водени лудории во Кушадаси: Тамара Тодевска со семејството ужива во Турција! (ФОТО)

Васко Спасоски

Книгата која подигна прашина за кралското семејство ја режирале Меган и Хари?

Слободен печат

Актерката го откри суровиот план на Том Круз: Чека само една работа за да ја воведе ќерка си во Скиентологијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нов пар на македонската естрада? Летаат љубовни стрели помеѓу Ноне Неделковска и нејзиниот помлад колега Огнен Здравковски (ФОТО)

Васко Спасоски

Одличните хаус звуци на Вук Смиљаниќ доаѓаат во Скопје!

Васко Спасоски

Легендарниот „Роки“ изненади со имиџот: Сталоне малку се запуштил, пуштил стомак и брада (ФОТО)

Слободен печат

Оваа година на „Охрид-фест 2020“ ќе пеат само фолкерите!

Васко Спасоски

„Бомба“ е мал збор за неа: Елеонора е најжешката Македонка за ова лето – овие фотографии се доказ! (ФОТО)

Васко Спасоски

НОСЕТЕ ГИ БЕЗГРИЖНО! Еве како да ги спречите проблемите со кожата на лицето поради носењето маска на високи температури

Слободен печат