Tag : претстави

Вести Култура

Дом на култура Кавадарци преку интернет носи театарски претстави во домовите

Слободен печат
– Домот  на култура од Кавадарци преку интернет ги носи своите театарски претстави во домовите на сите љубители на културата и уметноста, во време на коронавирус....
Вести Ви Препорачуваме Култура

МНТ во вашите домови: На Јутјуб бесплатно гледајте претстави од репертоарот на театарот

Слободен печат
Македонскиот народен театар им овозможи на гледачите на својот Јутјуб канал бесплатно да ги гледаат претставите од својот репертоар. Вчера премиерно беше емитувана претставата „Сомнително...
Вести Ви Препорачуваме Култура Магазин Семејство

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
Здраво-живо уметничко Скопјенце. Во очекување на ноќта на Оскарите, ајде да се потсетиме зошто треба да им се восхитуваме на посветените уметници, воопшто, и секојдневно....
Вести Култура

Успешна година за Македонскиот народен театар

Слободен печат
На големата и малата сцена на Македонскиот народен театар во текот на минатата година биле реализирани пет премиерни изведби, и тоа: „Макбет“ во режија на Нела...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
Здраво-живо мило Скопјенце, денес ќе ти „писнат“ да те китат, знаеш? Ај, баш да видиме како овојпат ќе те дотераат, како селска невеста или како...
Еспресо Шоу биз

ИЗНЕНАДУВАЊЕ ЗА СИТЕ – Индира Форца го претстави она на што долго работеше, а за ова ќе зборува ЦЕЛ РЕГИОН (ВИДЕО)

Слободен печат
Горко-слатките спомени, кои сите ги носиме во душата, е темата на новиот сингл на Индира „Првиот се памти“. Љубовната песна, во која може многумина да...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
Како сте денес драги скопјани? Нели убаво ви доаѓа на душичката кога некој ќе ве праша – како сте? Ајде викендов почесто да почнеме да...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
Однеси ме низ овој дожд ти врвицо/ за да ме вратиш блага во овој пристан мал/ во ова нежно седало на сонот, – опеа поетот...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
Октомври, вообичаено, е месец на многу настани, па жалосно е да ги пропуштите седејќи дома, зјапајќи во телевизорот кој, освен политика и политика, и ефтини...
Магазин Технологија

Ватикан ја претстави паметната бројаница која се поврзува со телефонот и го олеснува молењето (ФОТО)

Слободен печат
Ватикан најави лансирање на паметен пренослив уред кој се поврзува со посебна апликација за телефон со цел корисникот да може да се моли. „Click to...