Tag : ватикан

Вести Свет

Папата Франциск ја пропушта денешната миса поради болест

Слободен печат
Папата Франциск е болен и нема да присуствува на денешната миса со римски свештеници во базиликата Свети Јован Латерански, соопштија официјални лица. Ватикан информира дека...
Вести Свет Слајдер

Стотици илјади маски пристигнуваат од Ватикан во Кина

Слободен печат
Ватикан во Кина испратил стотици илјади медицински маски, како помош во борбата со епидемијата од коронавирусот, јавија  британските медиуми. Ватикан на својот официјален сјат објави...
Вести Свет

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Слободен печат
Ватикан денеска побара од ирачкиот претседател Бархам Салих да ја гарантира безбедноста на христијаните во таа земја. За време на својата втора посета на Ватикан,...
Вести Свет

Мајк Пенс се сретна со папата Франциск во Ватикан – „Ова е за мојата мајка“

Слободен печат
Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, денес се пошегува дека папата Франциск го направил херој за време на необично долгиот состанок кои двајцата го остварија во...
Вести Свет

Ватикан: Папата Франциск ја именуваше првата жена на висока дипломатска должност

Слободен печат
Папата Франциск ја именуваше првата жена на висока должност во Државниот секретаријат, дипломатско и административно седиште во Ватикан во кое доминираат мажите. Италијанската лаикиња Франческа...
Вести Свет Слајдер

Американската амбасада во Багдад е поголема од Ватикан, изградбата чинеше 700 милиони долари

Слободен Печат
Американската амбасада во ирачкиот главен град, Багдад е најскапа, најголема и најчувана амбасада во светот. За кратко време стана мета на напади од страна на...
Вести Свет

Папата Франциск повика на дијалог и воздржаност

Слободен печат
Папата Франциск денеска повика на дијалог и воздржаност, два дена по убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани во Ирак. На денешната молитва во Ватикан, Папата...
Вести Свет

Папата Франциск одлучи: Римокатоличката црква повеќе нема да ги крие сторителите на сексуални злоупотреби

Слободен печат
Папата Франциск денеска внесе големи промени во начинот на кој Римокатоличката црква ќе се занимава со случаите на сексуално злоупотребување, укинувајќи го правилото на „понтификална...
Вести Свет

Само десет отсто од околу 55 милиони долари кои годишно ги добива Ватикан како донации се користат за добротворни цели

Слободен печат
Ватикан собира повеќе од 55 милиони долари донации годишно преку својата добротворна фондација, а бидејќи црковниот закон го диктира папата Франциско, тој легално може да...
Вести Свет

Папа Франциск: Се молам за жртвите во Албанија

Слободен печат
После силниот земјотрес со жртви и повредени во Албанија пораки за солидаризација пристигнуваат од сите страни. Папата Франциск изјави дека сака да ги поздрави жителите...