9.2 C
Скопје

Уживајте во него ова попладне: Совршен зимски сладолед од само една состојка

Сладоледот не мора да биде забранет десерт поради кој често чувствуваме грижа на совест – постои здрава и подеднакво вкусна варијанта која лесно се подготвува и ганатира исто уживање, а може да ја јадете во секој период од годината.

Пред вас е наједноставниот рецепт за вкусен и здрав сладолед во кој можете да уживате во зимските месеци, кога ќе посакате да се почастите со вкусен десерт, а сте мрзеливи да подготвувате колачиња и торти.

Бананите исецкајте ги на кругчиња а потоа во затворен сад или кесичка држете ги два часа во замрзнувачот. По два часа и само пет минути матење во блендер ќе добиете совршен домашен и сосема природен сладолед.

Прочитајте и...  Џорџ Клуни поставува рекорди: „Полноќно небо“ се најде меѓу најгледаните филмови на сите времиња
Фото: Профимедиа

Можете да додадете нешто по ваша желба, па сладоледот од банана да го претворите во сладолед од банана со лешници, бадеми, ореви, крем, мед, шумско овошје, карамела, џем… поиграјте си со вкусовите и потоа уживајте.

Ќе се заљубите во неговиот вкус, па ќе го подготвувате постојано!

Поврзани вести

Ликот од песната „Божа Пуб“ на Балашевиќ навистина постоел: Ова е легендата за Петар Божаниќ

Милена Ризовска

Секое утро се будела преморена, па ставила ноќна  камера: Се шокирала кога забележала две очи!

Слободен печат

Најздрави природни грицки: смеете да ги јадете во секое време

Слободен печат

Џорџ Клуни прв пат откри кој филм го снимил пијан

Слободен печат

Јагнешки бут со рузмарин

Слободен печат

Роденденска прослава: Сега знаеме од  кого  Ирина Шајк ја наследила убавината

Слободен печат

Остави Коментар