ШОК ЗАБРАНИ – Новиот правилник за однесување на грчките плажи целосно ќе го промени начинот на кој летувавме досега

Грчките власти денес усвоија нов сет на мерки поради коронавирусот кои опфаќаат некои веќе познати правила но носат и нови забрани пред претстојната сезона.

Според најновите одредби, не само што е ограничен бројот на луѓе кои истовремено можат да престојуваат на иста локација, туку е регулирано и минималното растојание меѓу лежалките и чадорите за сонце.

Значи, доколку планиравте летото да го поминете на некоја од многубројните грчки дестинации, морате, меѓу останатото, да имате во предвид дека од денес е дозволено на површина од илјада метри квадратни да има максимално 40 луѓе, со тоа што чадорите мора да бидат на растојание од четири метри.

profimedia

Но, тука не е крајот на грчките „математички пресметки“ – чадорите покрај тоа треба да бидат поставени да исполнат минимум еден метар дистанца од сенката.

Прочитајте и...  Мима Караџиќ: Не носам маска, ниту пак бев во изолација, излегувам секоја вечер и ќе продолжам да го правам тоа! (ФОТО)

Под чадорот за сонце дозволено е да бидат поставени само две лежалки на растојание од 1,5 метри, а тоа правило нема да важи за семејствата со мали деца.

Усвоена е забрана за сите тимски спортови кои подразбираат близок контакт, како и низа на мерки за сите ресторани во кои уживавте во изминатите години.

profimedia

Меѓу останатото, музиката е целосно забранета, како и организирањето на журки и подолгото задржување во угостителските објекти. Од друга страна, дозволена е достава на пакет производи до лежалките, но сите продукти мораат да бидат во пакувања предвидени за нивната дистрибуција и консумација, па така од напитоци ќе бидат дозволени кафето, соковите и слично на тоа, пишуваат грчките медиуми.

Прочитајте и...  Белгија нема да ги отвори границите ниту за земјите од белата листа на ЕУ

Минималното растојание меѓу муштерија и вработен мора да биде 1,5 метри, а сите вработени мора да носат заштитни маски.

profimedia

Компаниите кои нема да ги почитуваат овие мерки или пак се огласат за некои од нив, во зависност од проценката колку голем ризик претставувале по јавното здравје, ќе бидат казнувани со парични казни во износ од 5 до 25 илјади евра, како и забрана за работа во период од 15 до 20 дена.

Прочитај повеќе

СЗО: Коронавирусот мутирал откако почнал да се шири низ светот

Слободен печат

Дуа Липа со момчето „избега“ на Карибите, погледнете како си поминуваат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дневен хороскоп за 7 јуни: Можеби ќе се чудите колку добро ви оди во љубовта

Слободен печат

Виц на денот – Кусур

Слободен печат

Доделувањето на MTV музичките награди сепак ќе се одржи во Њујорк кон крајот на Август! (ФОТО)

Слободен Печат

Секој ден правел по 200 склекови, а резултатот после само еден месец бил неверојатен! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Слободен Печат

Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко се релаксира и има слободно време – Вака изгледа Џенифер Лопез кога мисли дека никој не ја гледа (ФОТО)

Слободен печат

Се пофали со прекрасната линија во костим за капење: Брук Шилдс во 6-та деценија изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Кога си ѕвезда, се ти е дозволено: Том Круз го избегна карантинот, се враќа на снимањето на „Невозможна мисија 7“

Слободен печат

Алесандра Амбросио импресионираше со стајлингот на семејната вечера во Малибу! (ФОТО)

Слободен Печат