18.8 C
Скопје

Сакате нешто благо и брзо? Направете си едноставен чоколаден колач со бисквити!

Состојки:

300 грама маргарин

150 грама чоколадо за готвење

100 милилитри млеко

1 лажица екстракт од ванила

100 грама какао

300 грама шеќер

36  бисквити

Подготовка:

Најпрвин почнете со топењето на маргаринот и на чоколадото за готвење. Откако ќе се стопат, додајте ги млекото, ванилата, какаото и шеќерот и сето тоа убаво соединете го. Откако смесата ќе стане компактна, тргнете ја од оган.

Земете еден огноотпорен сад и една третина од вака подготвената смеса, истурете ја во него. Врз смесата ставете 12 бисквити. Оваа постапка повторете ја уште двапати. Вака подготвениот чоколаден колач со бисквити, оставете го во фрижидер околу 2 часа да отстои. Со тоа десертот е готов.

Поврзани вести

ФОТО | Бинди Ирвин прозборе за психолошкото злоупотребување од дедо ѝ: Една фејсбук – честитка откри сè!

Слободен печат

Славниот Хари Потер им ја продаде својата куќа на родителите: Скржавeц или малверзации со законот?

Слободен печат

Ова се симптомите на меланом, а на еден речиси никој не обрнува внимание!

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 22 јуни: Сфатете дека радоста е во малите нешта

Слободен Печат

Прием во лудница

Слободен печат

На денешен ден – 22 јуни

Слободен Печат

Остави Коментар