18.8 C
Скопје

Ролан Гарос: Рафа полуфиналист, Шварцман само го налути „Бикот од Мајорка“!

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше во полуфиналето на грен слем турнирот во Париз откако денеска беше подобар од Диего Шварцман со 3:1 (6:3, 4:6, 6:4, 6:0) во сетови.

Аргентинецот беше првиот тенисер на „Ролан Гарос“ годинава кој успеа да освои сет против „кралот на земјата“.

Тоа уште повеќе го мотивираше Рафа кој беше доминираше после израмнувањето, особено во четвртиот сет кој го доби без загубен гем.

Надал сега го чека подобриот од дуелот Новак Ѓоковиќ – Матео Беретини, а сите очекуваат нова тениска класика помеѓу шпанскиот и српскиот ас.

Веќе е позната првата полуфинална двојка, Стефанос Циципас ќе ги одмери силите против Александер Зверев.

Ролан Гарос: Во Париз ќе има нова шампионка, Сакари ја елиминира Швјонтек

Поврзани вести

Падобранецот на „Гринпис“едвај спасил жива глава, снајперисти го имале на нишан

Слободен печат

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Слободен печат

Навивачка љубов: „Фалангата“ и украинските фанови заедно во Букурешт

Слободен печат

ВИДЕО: Италија ја суреди Швајцарија и се пласира во осминафиналето

Слободен печат

ФОТО: Јокиќ се врати во родниот Сомбор и веднаш седна во едносед

Слободен печат

Срамно, масовно се бришат видеата на кои Ѓоковиќ му го подарува рекетот на момчето од трибините

Слободен печат

Остави Коментар