18.8 C
Скопје

Ролан Гарос: Во Париз ќе има нова шампионка, Сакари ја елиминира Швјонтек

Марија Сакари во четвтфиналето на Ролан Гарос ја елиминира бранителката на насловот, Ига Швјонтек во два сета и тоа со 6:4,6:4 со што се пласира во полуфиналето.
За пласман во финалето, Сакари ќе игра против чешката тенисерка Барбара Крејчикова.
Шампионката подобро го отвори мечот, ведна направи брејк и поведе со 2:0, но Сакари веднаш возврати со ри-рејк. Израмнетата игра траеше се до деветтиот гем кога грчката тенисерка дојде до две брејк топки, а ја искористи првата и на свој сервис успеа да поведе со 1:0 во сетови.

Сакари продолжи во идентичен ритам и во вториот сет, направи брејк во првиот гем кој го потврди за водство од 2:0. Во тие моменти Швјонтек побара медицински тајм-аут поради повреда на ногата. На теренот се врати со превсрка на ногата, а тоа значеше дека тешко ќе успее да и се спротивстави на Сакари. Швјонтек некако успеваше да го зачува својот сервис, но немаше апсолутно никаква шанса на сервисот на противничката. Сакари предноста ја зачува до крајот и со 6:4 дојде до конечен триумф. Крејчикова во четвртифиналето беше подобра од Американката Коко Гоф со 7:6,6:3.

Поврзани вести

Падобранецот на „Гринпис“едвај спасил жива глава, снајперисти го имале на нишан

Слободен печат

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Слободен печат

Навивачка љубов: „Фалангата“ и украинските фанови заедно во Букурешт

Слободен печат

ВИДЕО: Италија ја суреди Швајцарија и се пласира во осминафиналето

Слободен печат

ФОТО: Јокиќ се врати во родниот Сомбор и веднаш седна во едносед

Слободен печат

Срамно, масовно се бришат видеата на кои Ѓоковиќ му го подарува рекетот на момчето од трибините

Слободен печат

Остави Коментар