16 C
Скопје

Потресите во Хрватска не запираат: Нов земјотрес почуствуван кај Петриња

Земјотрес со јачина од три степени по Рихтер е регистриран на подрачјето Петриња, потврди Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Земјотресот бил почуствуван околу половина час после полноќ, а епицентарот бил меѓу Петриња и Сисак.

Овие потреси се само дел од низата земјотреси кои ја погодија Хрватска уште од 28 декември. Најсилниот земјотрес кој ја погоди централна Хрватска беше на 29 декември и одзема седум животи, додека уништи голем дел од Петриња, Сисак и Глина.

Извор: Блиц.рс

Прочитајте и...  Салехи: Иран има право да преземе акции против терористите кои ја нападнаа нуклеарната постројка Натанц

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар