17.8 C
Скопје

Tag : Петриња

Вести Регион Слајдер

Потресите во регионот продолжуваат: Нов земјотрес регистриран кај Петриња

Слободен печат
Земјотрес со јачина од 3,4 степени по Рихтер бил регистриран синоќа на подрачјето во близина кај Петриња. Потресот бил регистриран во 1.23 часот а епицентарот...
Вести Регион Слајдер

Граѓаните вознемирени: Силен земјотрес од 4.6 степени кај Петриња

Слободен печат
Нов силен земјотрес го погоди подрачјето на округот Сисак-Мославина во Хрватска. Според првите податоци силата на потресот е 4,6 степени по Рихтер, а епицентарот е...
Вести Регион Слајдер

Хрватскиот регион Банија погоден од над 900 потреси, се отселиле речиси 3.000 луѓе

Слободен печат
Подрачјето на Банија, во централна Хрватска, од земјотресот кон крајот на декември минатата година, со јачина од 6,2 степени, регистрира повеќе од 900 последователни потреси,...
Вести Регион

Одлив по земјотресите во Хрватска: Од три училишта во Петриња се испишани најмалку 105 ученици

Слободен печат
Најмалку 105 ученици се испишале од три основни училишта во Петриња од земјотресот во декември до денеска, објави хрватскиот весник Јутарњи лист. Исто така, одливот...
Вести Регион Слајдер

Петриња повторно се тресеше: Земјотресот почувствуван и во Загреб

Слободен печат
Повторно земјотреси во Хрватска – најсилниот во Петриња кој бил со јачина од 4,1 степени по Рихтер и на длабочина од 10 километри. Земјотресот се...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО I Тлото во Хрватска не престанува да вибрира: Нов земјотрес ги извади на улица жителите на Петриња

Слободен печат
Подрачјето на Петриња во Хрватска утрово го погоди уште еден во низата земјотреси. Според првичните податоци на Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ), магнитудата на потресот...
Вести Регион Слајдер

Потресите во Хрватска не запираат: Нов земјотрес почуствуван кај Петриња

Слободен печат
Земјотрес со јачина од три степени по Рихтер е регистриран на подрачјето Петриња, потврди Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот бил почуствуван околу половина час после...
Вести Регион

Нов силен земјотрес почувствуван синоќа кај Петриња

Слободен печат
Нов земјотрес со јачина од 3,3 степени беше забележан синоќа кај Петриња, соопшти денеска Сеизмолошката служба на Хрватска. Земјотресот се случил во 1.37 часот, а...
Вести Регион Слајдер

„Цела куќа се тресеше како граната да експлодира“: Нов силен земјотрес кај Петриња

Слободен печат
Нов земјотрес пред неколку минути ја погоди сисачко-мославинската жупанија во Хрватска. Според податоците на Сеизмолошката служба, потресот бил со јачина од 3.5 степени, а епицентарот...
Вести Регион Слајдер

Нови земјотреси утрово ги вознемирија граѓаните на Петриња и Сисак

Слободен печат
Подрачјето на Петриња и Сисак утрово го погоди земјотрес од 2,6 степени по Рихтер. Потресот се случи неколку минути пред осум часот. Епицентарот бил на...