3 C
Скопје

Подготвена е првата руска вакцина против коронавирусот

Првата руска вакцина против коронавирусот е подготвена, изјави првиот заменик на министерот за одбрана на Русија Руслан Цаликов.

Тој истакна дека работата на руските воени виролози на создавањето на вакцина е завршена и дека втората група на доброволци, кои учествувале во клиничките тестирања на вакцината, ја напуштиле болницата откако им се направени контролни анализи.

– Наши експерти и научници од Националниот истражувачки центар веќе ги направија конечните проценки од резултатите од тестирањето. Во моментот на отпуштање (од болница) сите доброволци,без исклучок, стекнаа имунитет на Ковид-19 и се чувствуваат добро. Значи, првата руска вакцина против овој вирус е подготвена – изјавил Цаликов засписанието „Аргументи и факти“.

Тој појасни дека руските воени виролози, заедно со водечките научни организации во земјата, активно работата на создавање вакцина против опасни болести, што беше одлучувачка причина за тоа војниците-доброволци да престанат да учествуваат во тестирањето на вакцината.

Прочитајте и...  Хаварисаните возила во Центар ќе одат во старо железо

Порано шефицата на Центарот за клинички прoучувања на лековите од Универзитетот „Сеченов“, Елена Смоларчук, соопшти дека сите доброволци, на кои е тестирана вакцината на Универзитетот „Сеченов“, стекнале имунитет.

Колку долго вакцинираните лица ќе поседуваат имунитет на коронавирус, засега е тешко да се каже, додала Смоларчук.

Поврзани вести

Нови 400 позитивни случаи со ковид-19 во земјава, починаа 11 лица

Слободен печат

Харадинај до Вучиќ: Треба да го признаете Косово за да спречите создавање на „Голема Албанија”

Слободен печат

ВЛАДАТА ПОТВРДИ: Кафулињата и рестораните ќе работат до 21.00 часот, хотелите со редовно работно време

Слободен печат

Компаниите ќе бидат ослободени од царинските давачки за една година

Слободен печат

ВИДЕО | ВО ЦРНА ГОРА СЕПАК СЕ ФРЛАА ПО СВЕТИОТ КРСТ: 10-годишно момче најбрзо стигна до крстот во Беране! 

Слободен печат

Може ли попис и бојкот во исто време

Остави Коментар