5 C
Скопје

Tag : ковид-19

Вести Свет

Црн рекорд за Турција, регистриран најголем број на новозаразени од почеток на пандемијата

Слободен печат
Турција денеска повторно регистрира рекорден број новозаразени со коронавирусот, откако во последните 24 часа позитивни се тестирани 63.082 луѓе, што е највисока бројка од почетокот на пандемијата. Во истиот...
Вести Регион

Црна Гора ги олеснува мерките, бројот на новозаразени значително опадна

Слободен печат
Здравствените власти на Црна Гора денеска, еден месец по воведувањето на строги епидемиолошки мерки, одлучија да го вратат животот речиси целосно во нормала со укинување...
Вести Свет

Италија доби „ковид фри“ возови: Потребен е негативен тест за влез во возот кој сообраќа меѓу Рим и Милано

Слободен печат
Денес започнаа да сообраќаат два брзи воза меѓу Милано и Рим, наутро и навечер, кои ќе бидат „ковид фри“  , пишува весникот „ Ил Џорнале“. Ова...
Вести Здравје

Белгиските здравствени власти сметаат дека вакцината нема да биде доволна против ковид-19

Слободен печат
На прес конференцијата на кризниот штаб за ковид-19 во Белгија денеска, портпаролот, Ив Ван Латем, порача дека вакцината нема да биде доволна за целосна имунизација....
Вести Свет

Во светот над три милиони луѓе починале од последици од ковид-19

Слободен печат
Од почетокот на пандемијата повеќе 3.001.621 луѓе починале од последици од ковид-19 во светот, покажуваат податоците на сајтот „ворлдометерс. инфо” (worldometers.info). Вкупниот број на инфицирани...
Вести Регион

Распуштен бугарскиот Националниот оперативен штаб за координација на борбата со ковид-19

Слободен печат
Бугарскиот Национален оперативен штаб е распуштен, соопшти прес-службата на Советот на министри. Тоа значи дека неделните брифинзи на седиштето се прекинуваат, јавија бугарските медиуми. Тоа...
Вести Свет

Франција ја надмина бројката од 100.000 жртви од ковид-19

Слободен печат
Франција го помина прагот од 100.000 мртви од Ковид-19, јави дописникот на МИА. Франција денеска го помина прагот од 100.000 мртви од почетокот на епидемијата...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Британците го прославија крајот на „локдаунот“ во преполни пабови, како стигнаа до таму?

Слободен печат
Во Велика Британија во последните денови конечно се шири оптимизам. Островските медиуми јавуваат дека во лондонски Сохо завладеало вистинско расположение за забава кога на почетокот...
Вести Свет Слајдер

Истражување: Ризикот од згрутчување на крвта е до 10 пати поголем по зараза со коронавирус, отколку по вакцинирање

Слободен печат
Истражување спроведено на 500.000 пациенти кои заболеле од ковид-19 покажа дека згрутчување на крвта се јавило кај 39 лица на милион заразени, соопштија научници. Тие...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Клиника „Жан Митрев“ почна соработка со меѓународното Здружение за медицинска нега на критично болни

Слободен Печат
Глобалнот ковид-19 регистар ги следи матриците на интензивно болничко лекување речиси во живо. Согласно заложбите за обезбедување врвни услуги за критично болните пациенти, „Жан Митрев...