-2 C
Скопје

Tag : руска вакцина

Вести Свет

Налогот на вакцината на Спутник на Твитер беше накусо суспендиран поради можен безбедносен пробив

И.И.
Социјалната мрежа Твитер накусо го суспендираше налогот на руската вакцина против коронавирус Спутник V поради можен безбедносен пробив од Вирџинија, САД. Администраторот на налогот на...
Вести Свет

Во Бразил од 15 јануари ќе се произведува руската вакцина

Слободен печат
Руската вакцина против коронавирус „Спутник V” на 15 јануари ќе започне со производство во Бразил, објави производителот на вакцини на Твитер. „Бразил ќе започне со...
Вести Регион Слајдер

Дачиќ и Вулин утре ќе ја примат руската вакцина против ковид-19

И.И.
Според соопштението на Владата на Србија, претседателот на Собранието, Ивица Дачиќ и министерот за внатрешни работи Александар Вулин утре ќе ја примат руската вакцина против...
Вести Свет

Истакнат руски научник кој работел на вакцината против ковид-19 бил пронајден мртов со убодна рана

И.И.
Истакнатиот руски научник Александар Саша Кагански (45), кој работел на вакцината против коронавирусот, бил пронајден мртов со убодна рана кога паднал од прозорецот на една...
Вести Свет

Русија ќе испитува комбинирана вакцина за сезонски грип и коронавирус

Слободен печат
Русија наскоро ќе почне со проширени претклинички испитувања на комбинираната вакцина против сезонски грип и коронавирус, која во моментов се развива, изјави Ринат Максутов, директор...
Вести Свет

Србија веќе доби примероци од руската вакцина, српски стручњаци ќе ја испитуваат

Илинка Иљоска
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ потврди дека руската вакцина веќе пристигна. Тој вечерва во интервју за РТС, потврди дека следуваат испитувања. „Стигнаа 20 дози од...
Вести Свет

Унгарците ќе се боцкаат со руска вакцина против ковид

Слободен печат
Унгарија ќе добие примероци од руската вакцина против коронавирус за десет дена, најави министерот за надворешни работи Петер Сијарто. Прелиминарните резултати покажуваат дека вакцината Спутник...
Вести Свет Слајдер

Во Москва веќе се вакцинирани над 5.500 лица против коронавирусот

Слободен печат
Рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко денеска изјави дека во рамки на тестирањето на вакцината „Спутник V”, на клините во Москва биле вакцинирани повеќе од...
Вести Свет

Руски медиуми: Нарачки за над 1,2 милијарди дози од вакцината против коронавирус

Слободен печат
 Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) досега има добиено барања од различни земји во светот за вкупно над 1,2 милијарди дози од вакцината Спутник V,...
Вести Свет

Тестирана и втората руска вакцина, ефикасна е иако не создава доживотен имунитет

Слободен печат
Првата фаза од клиничките тестирања на втората руска вакцина против коронавирусот на центарот „Вектор“ се покажа како целосно безбедна, дека стабилно реагира на мутацијата на...