Tag : руска вакцина

Вести Свет Слајдер

Во Москва веќе се вакцинирани над 5.500 лица против коронавирусот

Слободен печат
Рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко денеска изјави дека во рамки на тестирањето на вакцината „Спутник V”, на клините во Москва биле вакцинирани повеќе од...
Вести Свет

Руски медиуми: Нарачки за над 1,2 милијарди дози од вакцината против коронавирус

Слободен печат
 Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) досега има добиено барања од различни земји во светот за вкупно над 1,2 милијарди дози од вакцината Спутник V,...
Вести Свет

Тестирана и втората руска вакцина, ефикасна е иако не создава доживотен имунитет

Слободен печат
Првата фаза од клиничките тестирања на втората руска вакцина против коронавирусот на центарот „Вектор“ се покажа како целосно безбедна, дека стабилно реагира на мутацијата на...
Вести Свет Слајдер

Русите дале нецелосни податоци за вакцината на „Гамалеја“ – Научници тврдат дека биле копи/пејст

Слободен печат
Податоците за руската вакцина против Ковид-19 се нецелосни, има недоследности и повторување како „копи/пејст”. Тоа го предупредија 38 научници, чија позиција беше објавена во списанието...
Вести Свет

Индија ќе купи 100 милиони дози од руската вакцина

Слободен печат
 Рускиот државен инвестициски фонд постигна договор за продажба на 100 милиони дози од руската вакцина против Ковид-19, Спутник-V, на фармацевтска компанија во Индија, изјави денеска...
Вести Свет

Од руската вакцина околу 14 проценти од тестираните имаат благи поплаки

Слободен печат
Од повеќе од 300 доброволци вакцинирани за време на испитувањата по регистрацијата на руската вакцина за Ковид-19, наречена „Спутник V”, само околу 14 проценти пријавиле замор,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Руската вакцина сепак нѐ интересира, здравствените власти се премислија

Министерството за здравство изрази интерес за руската вакцина, иако првично информираше дека набавката за вакцина на ковид-19 ќе се врши преку механизмот КОВАКС при Светската...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Македонија заинтересирана за руската вакцина против ковид-19, експертите ќе одлучат

Марина Дамческа
Раководството на Северна Македонија ја проучува можноста за купување на руска вакцина против коронавирус, објавува агенцијата Спутник.рс, повикувајќи се на извори од Амбасадата на Русија...
Вести Свет Слајдер

Руска вакцина против Ковид-19: Сите тестирани кандидати развиле антитела

Михаило Донев
Руската вакцината против Коронавирус која се наоѓа во раните фази од клиничкото воспитување, предизвикала создавање на антитела кај сите ученици, објави медицинското списание „The Lancet“....
Вести Свет Слајдер

Русија регистрираше и сува вакцина против коронавирусот

Слободен печат
„Министерството за здравство издаде регистрација за вакцината ‘Гам-КОВИД-Вак-Лио’, развиена од Научно истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија ‘Гамалеја’ на Министерството за здравство на Русија, која...