Овие јатки се најголемите чувари на вашето срце – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

Овие јатки се најголемите чувари на вашето срце

Со цел да ги избегнете проблемите со срцето кои можат да ве чинат живот, би требало редовно да консумирате јаткасти плодови.

Намалете го ризикот од срцеви заболувања со консумирање на јаткасти плодови…

Со цел да ги избегнете овие проблеми кои можат да ве чинат живот, би требало редовно да консумирате јаткасти плодови.

Истражувањето спроведено на Универзитетот Харвард покажа дека консумирањето на јаткасти плодови може да ви помогне да ја избегнете смртта од срцевите болести.

Кај лицата кои консумирале најмногу јаткасти плодови (30 гр дневно) ризикот бил за 39 проценти понизок во споредба со оние кои внесувале најмалку.

Здравите масти кои се содржани во овие плодови го намалуваат лошиот холестерол во крвта, додека другите супстанци им помагаат на крвните садови да се рашират, што ја олеснува циркулацијата.

Значи, јадете 30 гр дневно јаткасти плодови, што значи 15 зрна фстаци, 24 зрна кикирики, 12 бадеми, 9 индиски ореви или 7 ореви.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close