ОВА НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Експерт за имиграција остро ја осуди депортацијата на Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ
Прашање е дали Новак Ѓоковиќ ќе настапи годинава во Мелбурн/ Фото: EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

Водечки експерт за имиграција е шокиран од одлуката на австралиските власти да му ја укинат визата на Новак Ѓоковиќ на само неколку дена пред почетокот на Австралија Опен.

Абул Ризви, поранешен заменик секретар на Одделот за имиграција, изјави за „Канал 10“ дека е шокиран од потегот на министерот за имиграција Алекс Хок.

Тој исто така додаде дека светскиот рекет број еден може да ја обжали одлуката преку своите адвокати – што значи дека сепак би можел да учествува на Грен слем во Мелбурн во понеделник.

– Она што го направи Хок беше да го искористи вториот член 113C од Законот за имиграција. Ова му дава овластување да му ја укине визата на носителот на визата, доколку министерот смета дека тоа е од јавен интерес. Тој може да го стори тоа без да обезбеди никаква природна правда на носителот на визата. Тоа е она што тој го направи. Тоа е многу, многу екстремна моќ. Се сеќавам кога беше развиен, само мислевме дека ќе се користи во најневообичаени и ретки околности, каде што некој претставува многу сериозен ризик за австралиското население, никогаш не очекував дека ќе се користи во овие околности – рече Ризви.

Ризви уште порано ја претстави оваа одлука како последна опција, а Хок го советуваше да не го прави тоа. Оваа одлука автоматски значи дека на Ѓоковиќ му е изречена забрана за престој во Австралија на три години.

Видео на денот