18.8 C
Скопје

Осум ракометари го имаа последниот меч во дресот на Вардар 1961

Ракометарите на Вардар 1961 го обезбедија пласманот во четвртфиналето на СЕХА лигата, откако попладнево одново ја победија екипата на Металопластика од Србија овој пат со резултат 26:23 (14:11).

Вчера на првиот натпревар одигран исто така во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје триумфираа „црвено-црните“ со 39:31.

На тој начин со две победи Вардар оди во следната фаза од регионалното натпреварување, односно во четвртфиналето ќе ги одмери силите противв хрватскиот клуб ППД Загреб.

Останатите четвртфинални парови се: Е. Пелистер – Мешков Брест, Татран Прешов – Мотор Запорожје и Нексе – Веспрем.

Денешниот меч беше последен за осум играчи во дресот на Вардар 1961, тие се Иван Чупиќ, Глеб Калараш, Кристијан Дисингер, Марко Кизиќ, Ловро Јотиќ, Васко Шеваљевиќ, Јосип Векиќ и Робин Кантегрел, а покрај нив си заминува и тренерот Стевче Алушовски кој ќе биде заменет од веќе најавениот Веселин Вујовиќ.

Михајловски: Доколку не го презедов Вардар од Самсоненко, клубот ќе згаснеше

Поврзани вести

Падобранецот на „Гринпис“едвај спасил жива глава, снајперисти го имале на нишан

Слободен печат

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Слободен печат

Навивачка љубов: „Фалангата“ и украинските фанови заедно во Букурешт

Слободен печат

ВИДЕО: Италија ја суреди Швајцарија и се пласира во осминафиналето

Слободен печат

ФОТО: Јокиќ се врати во родниот Сомбор и веднаш седна во едносед

Слободен печат

Срамно, масовно се бришат видеата на кои Ѓоковиќ му го подарува рекетот на момчето од трибините

Слободен печат

Остави Коментар