Новите истражувања покажаа: Развојот на интелигенцијата кај децата зависи и од оваа важна работа!

Новото истражување на универзитет во Финска покажало дека здравата исхрана влијае на нивото на интелигенција кај децата.

Истражувањето покажа дека детската диета влијае за подобро читање и пишување.

Во студијата биле вклучени 162 деца, на возраст меѓу шест и осум години и истите деца биле следени од страна на истражувачите во период од прво до трето одделение.

Квалитетот на нивната исхрана е анализиран со помош да дневник на исхраната, а успехот постигнат во училиште е анализиран со помош на тестови.

Диетата подразбирала овошје, риба, интегрални житарки, незаситени масти.

Децата кои се придржувале до овој начин на исхрана со најдобар успех ги положиле тестовите за читање и пишување.

Резултатите од истражувањето не се поврзани со социјалниот статус на детето, физичката активност и телесната градба. Тие се поврзани со исклучително здравата исхрана, вели доктор Еро Хапала од универзитетот.

Прочитајте и...  Овие 3 хороскопски знаци повеќе сакаат авантура отколку сериозна врска

Научниците заклучиле дена здравата исхрана е важен фактор за учењето и способноста на детето. Родителите, но и училиштата треба да им овозможат на децата здрава храна.

Прочитај повеќе

Овие 3 хороскопски знаци повеќе сакаат авантура отколку сериозна врска

Слободен печат

Карди Би отворила профил на сајт за возрасни, па порача: Добродојдовте во мојот свет! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Секогаш ќе ја имам оваа болест, сега гледам…“: Селма Блер по 2 мачни години повторно јава коњ (ФОТО)

Слободен печат

Водени лудории во Кушадаси: Тамара Тодевска со семејството ужива во Турција! (ФОТО)

Васко Спасоски

Книгата која подигна прашина за кралското семејство ја режирале Меган и Хари?

Слободен печат

Актерката го откри суровиот план на Том Круз: Чека само една работа за да ја воведе ќерка си во Скиентологијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нов пар на македонската естрада? Летаат љубовни стрели помеѓу Ноне Неделковска и нејзиниот помлад колега Огнен Здравковски (ФОТО)

Васко Спасоски

Одличните хаус звуци на Вук Смиљаниќ доаѓаат во Скопје!

Васко Спасоски

Легендарниот „Роки“ изненади со имиџот: Сталоне малку се запуштил, пуштил стомак и брада (ФОТО)

Слободен печат

Оваа година на „Охрид-фест 2020“ ќе пеат само фолкерите!

Васко Спасоски

„Бомба“ е мал збор за неа: Елеонора е најжешката Македонка за ова лето – овие фотографии се доказ! (ФОТО)

Васко Спасоски

НОСЕТЕ ГИ БЕЗГРИЖНО! Еве како да ги спречите проблемите со кожата на лицето поради носењето маска на високи температури

Слободен печат