21.8 C
Скопје

Tag : храната

Вести Свет

Ким Џонг-ун призна дека ситуацијата со храната во Северна Кореја е тензична

Слободен печат
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека состојбата со храната во оваа изолирана комунистичка земја станува се потензична заради пандемијата на коронавирусот и последиците од минатогодишниот...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Цената на храната ќе расте и по стивнувањето на пандемијата

Секоја година даваме стотици милиони за земјоделски субвенции, а во државава постојано расте увозот на храна. Земјоделските површини се раситнуваат, земјоделците се незадоволни и се...
Магазин Магазин слајдер Храна

Неодоливи и вкусни: Подгответе совршено тесто за гурабии

Слободен печат
Малку е веројатно дека постои дете или возрасен човек кој не сака свежо печени, топли, мирисни и ароматични гурабии. Без разлика дали се готвени за...
Магазин Магазин слајдер Хороскоп

Тие се гурмани, уживаат во храната, но и постојано се гладни: Овие 5 хороскопски знаци јадат како да не постои утре!

Слободен печат
Во вкусната храна веројатно сите уживаат, но овие пет хороскопски знаци постојано размислуваат што следно да јадат и постојано се гладни. Откако ќе видат храна пред нив, обично...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Мали промени: Заштедете при купување и готвење на храната

Слободен печат
Секому му се случило да фрли остатоци од храна или производи со изминат рок на траење. Освен што ја загадувате околината, буквално фрлате пари. За...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Храната одеднаш ви има поинаков вкус? Еве што се обидува вашето тело да ви каже!

Слободен печат
Можеби утринава се разбудивте, си ставивте шолја кафе, но тоа имаше сосема поинаков вкус?! Или сте си го направиле вашиот омилен сендвич, но тој не...
Магазин Магазин слајдер Храна

Складирање на храната: Како правилно да го чувате кромидот дома

Слободен печат
Кромидот е еден од најпотребните состојки во кујната. Постојат многу видови кромид и се нуди во различни облици, величини, бои и секој од нив има...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Ѕвезда со златно срце! Популарниот пејач отвори два ресторани за сиромашни, храната е целосно бесплатна! (ФОТО)

Слободен печат
Џон Бон Џови, пејачот од американскиот рок бенд Бон Џови, отвори два ресторани во кои што ќе се служи храна за сиромашни. Еден од проектите...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Практични совети – Неутрализирајте го мирисот во кујната по подготовката на храната

Слободен печат
Мирисот на тазе подготвена храна може да му го разбуди апетитот секому. Но, ако мирисот од подготовката на храната потрае и неколку часови по оброкот,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Дали храната може да помогне во борбата со коронавирусот

Слободен печат
Откако почна ширењето на коронавирусот во светот, многубројни научници и нутриционисти постојано се обидуваат да изнајдат некоја врска помеѓу храната и вирусот. Обидите од нивна...