20.8 C
Скопје

Tag : истражувања

Здравје Магазин Магазин слајдер

Брзата храна ќе нè направи значително поглупави, предупредуваат научниците

Слободен Печат
Новите истражувања покажаа дека јадењето високо калорична храна или брза храна веројатно може да доведе до невролошки и когнитивни нарушувања подоцна во животот. Научници од...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Откриени нови здравствени придобивки од зелениот чај

Слободен Печат
Покрај добро познати здравствени придобивки од зелениот чај, како што се подобро варење, па дури и чувство на смиреност, неодамнешните истражувања сугерираат дека зелениот чај...
Вести Свет Слајдер

Долгорочни проблеми кај лицата со прележан ковид-19: Замор, отежнато дишење, анксиозност, депресија, стрес, па и паѓање на косата

Слободен печат
Секој трет хоспитализиран пациент со коронавирус има долгорочни здравствени проблеми, вклучувајќи проблеми со органи и влошено ментално здравје. Тоа се наведува во преглед на истражување...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Лекари и експерти ширум светот: Се повеќе докази дека ковид-19 може да предизвика дијабетес

Слободен печат
Група доктори од целиот свет смета дека постојат се повеќе докази оти ковид-19 може да предизвика целосно нов облик на дијабетес кај некои пациенти. Доктор...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Студии за ефикасност на вакцините: Само во 21 век се спасени 37 милиони детски животи

Слободен печат
Вакцините се сметаат за едно од најголеми достигнувања на медицината. Научните проекции покажуваат дека од почетокот на овој век се спасени вкупно 37 милиони детски...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Разговор со д-р Драгица Зенделовска: Истражувањата потврдија, GE 132+ Natural има моќни својства против вирусни инфекции

Јасмина Кантарџиева Димков
На тема каква улога игра исхраната во превенцијата на вирусните инфекции, вклучувајќи го ковид-19 и важноста на антиоксидансите во зајакнување на имунолошкиот систем, разговараме со виш...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Анкета: Граѓаните се за сеопфатно сексуално образование во училиштата

Михаило Донев
Во три училишта во Скопје и едно во Тетово најпрво ќе започне да се применува пилот-програмата за сексуално образованиe, најави денеса министерката Мила Царовска, откако...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Ново истражување: Колку се заразни асимптоматските случаи на коронавирус?

Слободен Печат
Меѓу бројните прашања што ги отвори пандемијата на коронавирус е прашањето колку се заразни луѓето кои прележуваат ковид-19 без симптоми, т.н. асимптоматски случаи. Новите податоци...
Здравје Магазин Магазин слајдер Семејство

Како подготвеноста во градинките им помага на децата во целиот образовен процес

Слободен Печат
Градинката всушност има многу важна улога за успехот на детето во средно училиште и целиот образовен процес, покажува новата студија објавена од Американската академија за...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Нова студија открива: Поголемата консумација на јајца може да предизвика дијабетес

Слободен Печат
Многу студии ги оценија потенцијалните здравствени придобивки и последици поврзани со јадењето јајца. Иако сè уште има дебата околу оваа тема, сепак стои фактот дека...