Не се заморувајте, направете си супербрза вечера: Тортиља со пилешко готова за 20 минути

Доколку сте гладни навечер, а уморни сте од готвењето, тогаш ова е идеалниот рецепт за вас. Брза подготовка, а сепак превкусно.

Состојки:

– 2 тортиљи
– 400 грама пилешко филе
– 1 кромид
– 150 гр пченка шеќерка
– 150 грама грашок
– 150 грама кашкавал
– маслиново масло
– суви билни зачини
– бибер

Подготовка:

На маслиново масло издинстајте го кромидот и пилешкото, па зачинете ги. Во истото тавче загрејте ги тортиљите на кои потоа ќе изрендате кашкавал.

Во подготвеното месо додадете ги киселата павлака, грашокот и пченката шеќерка, па добро измешајте.

Филувајте ја тортиљата со преливот, поклопете ја со друга тортиља. Исечете ги на четвртини и уживајте!

Прочитајте и...  Сузана Турунџиева: Кога може Атиџе, можам и јас!

Прочитај повеќе

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат