6 C
Скопје

Tag : кулинарство

Магазин Магазин слајдер Храна

Не се заморувајте, направете си супербрза вечера: Тортиља со пилешко готова за 20 минути

Слободен печат
Доколку сте гладни навечер, а уморни сте од готвењето, тогаш ова е идеалниот рецепт за вас. Брза подготовка, а сепак превкусно. Состојки: – 2 тортиљи...
Еспресо Храна

Ри­жо­то со тиква (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Сос­тојки: 500 гр ориз 2 гла­ви­ци кро­мид 4 чеш­ни­ња лук 500 гр тиква 300 гр пи­ре од тиква 300 гр ис­чис­те­ни сем­ки од тиква 2 ла­жи­ци мас­ли­но­во масло сол ме­шан сув за­чин...
Еспресо Храна

Пи­леш­ко во до­ма­тен сос (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Сос­тојки: 500 гр пи­леш­ко или ед­на по­ма­ла ко­кошка 500 мл со­ја сос 500 мл до­ма­тен сос 200 мл ја­бол­ков оцет 100 гр гус­тин мас­ло по...
Еспресо Жена Магазин Храна

Претворете го бајатиот леб во најубавиот колач: Рецепт за 5 минути кој ќе го обожавате! (ВИДЕО)

Слободен печат
Состојки: 6-7 кришки стар леб, 2 јајца, 1 пудинг од ванила, 200 мл млеко, малку масло, малку цимет, 2 лажици мед (или шеќер), 100 гр...
Еспресо Храна

Пита со шунка без кори: Оброк кој засекогаш ќе го запаметите (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Направете ја питата на овој начин и уживајте во вкусниот оброк со своето семејство. Состојки: – 3 јајца – 200 мл јогурт – 170 грама...
Еспресо Храна

Сочна, а крцкава: Домашна рол баклава! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Највкусните колачи понекогаш е наједноставно да ги направите. Таква е и оваа рол баклава. Состојки: 500 гр тенки кори, 100 грама мелени ореви, 100 грама...
Еспресо Храна

Најдобриот чоколаден мафин: Фантазија од вкусови која не се заборава! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Направете го ова популарно американско колаче на овој начин, ќе бидете воодушевени… Состојки: – 250 грама брашно – 150 грама шеќер – 40 грама какао...
Еспресо Храна

Запечени њоки со грашок готови за половина час: Кремасто уживање во вкусови! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Њоките подготвени на овој начин се вистинско задоволство за вашите сетила… Состојки: – 400 грама њоки – 2 лажици путер – 100 грама шунка –...
Еспресо Храна

Како да направите совршено тесто за домашни мекици (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Израдувајте ги домашните со овие домашни мекици, ова е тајната за совршеното тесто. Состојки: – 200 мл млеко – 100 мл млака вода – 2...
Еспресо Храна

Лисната пита со тиквички и сирење: Едноставно феноменална! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Појадок, ручек или вечера, изберете сами, во секој случај оваа пита е идеална. Состојки: 250 гр лиснато тесто, 250 грама тиквички, 250 грама сирење, 2...