Наскоро ќе се донесе одлука околу судбината на Ѓоковиќ во Австралија

Новак Ѓоковиќ / Фото: EPA-EFE/DEAN LEWINS

Судбината на Новак Ѓоковиќ ќе се знае во понеделник (10 јануари 2022 година), за кога е закажано рочиштето на Федералниот суд.

Првиот рекет во светот беше задржан веднаш по пристигнувањето во Австралија, по што локалните власти донеле одлука за повлекување на визата, а набргу потоа била донесена и одлуката за депортација.

Тимот на Ѓоковиќ поднесе жалба, а судијата Ентони Тејлор одлучи да одржи рочиште за случајот на Ѓоковиќ во понеделник.

Тогаш ќе се знае дали Ѓоковиќ ќе има можност да настапи на првиот Грен слем турнир во 2022 година.

Додека ја чека одлуката, српскиот ас е во хотел кој служи како прифатен центар за бегалци и карантин за оние кои влегуваат во Австралија.

Ништо од Австралија Опен, одбиено барањето за виза на Ѓоковиќ

Се огласи и критичарот на Новак меѓу новинарите: Сево ова е негова вина

И владата на Австралија потврди дека го одби Ѓоковиќ

Видео на денот