Надал нема да ја брани титулата на „УС Опен“

Најдобриот шпански тенисер одлучи поради пандемијата на коронавирус да не настапи оваа година на грен слем турнирот во САД.

Рафаел Надал преку социјалните мрежи ја информираше јавноста дека нема да игра на „УС Опен“ кој успеа да го освои минатата година.

Ова ќе биде првиот грен слем без Федерер и Надал уште од 1999 година. Рафа не се чувствува сигурно и го откажа учеството поради Ковид-19.

После многу размислување одлучив да не играм на УС Опен. Здравствената ситуација во целиот свет е комплицирана поради коронавирусот и моментно ништо не е под контрола. Веќе четири месеци не се игра тенис и тоа е лошо. Исто така дознавме и дека нема да се игра ниту во Мадрид. Ова е одлука која не ја донесов лесно, но го послушав срцето и одлучив дека во овој момент не можам да патувам – напиша Надал на „Твитер“.

Прочитајте и...  ФИБА Лигата на шампионите собори рекорд стар 25 години

Според најавите „УС Опен“ ќе се организира во периодот од 31 август до 13 септември 2020 година.

Прочитај повеќе

Мурињо на пенали го елиминира „ученикот“ Лампард од Лига купот

Слободен печат

Динамо Киев, Олимпијакос и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Слободен печат

Војдан Стојановски и Данкерк го доживеаја и вториот пораз во францускиот шампионат

Слободен печат

Ролан Гарос: Циципас со пресврт во второто коло

Слободен печат

Сопственикот на Далас, Кјубан го спаси од улица пропаднатиот НБА играч

Слободен печат

Металург ќе игра во ракометната Лига на Европа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дортмунд ги одби милионите од Јунајтед за Санчо

Слободен печат

Алкантара позитивен на коронавирус

Слободен печат

Тони Надал: За Федерер секогаш имавме план, против Новак не знавме што да очекуваме

Слободен печат

Иако загуби од Ѓоковиќ, Имер го има поенот на турнирот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар повторно не игра ЛШ, одложен натпреварот и против Пик Сегед

Слободен печат

КФСМ има резервен план доколку се појават проблеми со коронавирусот во мак баскетот

Зоран Спасоски