Дефинитивно откажан Мастерс турнирот во Мадрид!

Иако се најавуваше дека ќе биде одржан кон средината на септември, истиот е откажан поради лошата ситуацијата со пандемијата на коронавирус во шпанскиот главен град.

Мастерсот во Мадрид требаше да биде последна проверка за најдобрите тенисери пред грен слем турнирот „Ролан Гарос“ кој е закажан од 27 септември до 11 октомври 2020 година.

Немаме избор освен да го откажеме турнирот поради комплексната ситуација која ја создава коронавирусот во секој поглед.

После новиот зголемен број на заразени, пред неколку дена се објавени нови мерки во борбата против коронавирусот, а тие вклучуваат директиви бројот на собири на едно место да се намали на 10 луѓе во јавноста и затворени простори, што додатно ја намали профитабилноста на турнирот – стои во соопштението.

Прочитајте и...  АТП Мастерс: Шварцман за титулата против Ѓоковиќ во Рим

Тениската сезона беше во прекин од март, а оваа недела продолжи со турнирот во Палермо во женска конкуренција.

Прочитај повеќе

Невил: Не се освојува титула со Мегваер и Линделоф!

Слободен печат

Учесник во групите на Лига Европа го промовираше Руфати

Слободен печат

Халеп со прва титула во „вечниот“ град, Плишкова го предаде мечот (ВИДЕО)

Слободен печат

Мората на позајмица, а Суарез пред трансфер во Атлетико!?

Слободен печат

Косово без најдобриот напаѓач против Македонија!?

Слободен печат

Клоп уште еднаш ја покажа својата човечка величина! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Изов со принудни измени поради седум позитивни случаи на коронавирус

Слободен печат

Славниот Марадона денеска ќе навива против Ѓоковиќ

Слободен печат

Тодоров: Би било добро да ги играме мечевите на неутрален терен!

Слободен печат

„Марка“: Сега е јасно дека Зидан има сериозен проблем!

Дејвис со тројка во последната секунда за втор триумф на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски ја најави победата на Јуве, успешно деби и за Пирло! (ВИДЕО)

Слободен печат