7.1 C
Скопје

Tag : мадрид

Вести Свет

Четири лица починаа во експлозија на гас во зграда во Мадрид

Слободен печат
Четири лица починаа при експлозија на гас во станбена зграда во центарот на Мадрид, притоа уништувајќи ја фасадата. Огромен чад се креваше од зградата каде...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО+ФОТО: Стравична експлозија во Мадрид, се урна зграда во центарот, чад и остатоци насекаде

Слободен печат
Во центарот на Мадрид денеска одекна експлозија, а се појавија драматични слики од местото на рушењето на зградата и остатоците кои ја покрија улицата подолу....
Живот Магазин Магазин слајдер

Топ 20 градови на светот кои се најдобри за живот, Валенсија на врвот

Слободен печат
Креаторите на сајтот „money.co.uk“ спровеле студија на тема – најздравиот град на светот. Секако, земен е предвид и факторот што ги условува животите на сите...
Вести Свет

Првични проценки по бурата „Филомена“: Штетата од снегот во Мадрид е најмалку 1,4 милијарди евра

Слободен печат
Штетата што ја претрпе главниот град на Шпанија од незапамтеното количество на снег во минатиот викенд е најмалку 1,4 милијарди евра, објавија денеска градските власти...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Шпанска водителка му пркоси на снежното невреме медитирајќи гола во снегот

Слободен печат
Снежното невреме парализираше делови од Шпанија, а шпанската ТВ водителка Кристина Педроче, одбра прилично необичен начин „да му тера инает“ на невремето. На својот инстаграм-профил...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ФОТО+ВИДЕО: Снежната бура Филомена ја парализираше Шпанија, досега четири жртви

Слободен печат
Шпанската Влада ќе испрати вакцини против Ковид-19 и помош во храна во областа изолирана од снежното невреме „Филомена”, што предизвика невидени врнежи од снег во...
Вести Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер Свет

ФОТОГАЛЕРИЈА: Мадрид претворен во зимска земја на чудата, граѓаните се скијаат по улиците

Слободен печат
Мадрид вчеравечер го погоди снежно невреме какво не е забележано уште од 1971 година. Улиците се затрупани со снег, а стотици автомобили, како и градските...
Вести Свет

НОВА СТУДИЈА: 1 на секои 10 луѓе во Шпанија се заразил со коронавирус

Слободен печат
Еден од секои 10 луѓе во Шпанија се заразиле со коронавирус до декември, откри новата студија предводена од владата објавена во вторникот. Студијата за серопреваленца...
Вести Свет

ФОТО: Шпанците повторно на улица против корона-мерките, судири со полицијата и хаос низ градовите

Слободен печат
Шпанската полиција денеска приведе неколку десетици граѓани во текот на судирите со демонстранитите на протестите во неколку градови, каде граѓаните излегоа на улиците поради ограничувањата...
Вести Свет

Погребалното во Мадрид се крена на штрајк, тенки се со персонал поради пандемијата

Слободен печат
Вработените во погребалната служба во Мадрид почнаа денеска со 24-часовен штрајк со барање за поголем број вработени за да се подготват со очекуваниот пораст на...