Tag : мадрид

Вести Свет

Со одлука на шпанската влада: Мадрид во карантин во наредните 15 дена

Слободен печат
Шпанската Влада објави дека воведува вонредна состојба во Мадрид во траење од 15 дена со цел да ја намали стапката на зараза со ковид-19. Одлуката...
Вести Свет

Седница на шпанската Влада: На дневен ред е вонредната состојба во Мадрид

Слободен печат
Шпанската Влада утрово започна седница на која ‘ќе се разгледува воведувањето на вонредна состојба во Мадрид и околните општини. Седницата следува откако е воведен делумен...
Вести Свет Слајдер

Две недели строг карантин во Мадрид

Слободен печат
Строг карантин влезе во сила од синоќа во Мадрид, и покрај оспорувањето на мерката на суд од страна на регионалната влада. Причината за неговото наметнување...
Вести Свет

Шпанија: Регионалната Влада во Мадрид ја обжали одлуката за нов карантин на главниот град

Слободен печат
Регионалната Влада на Мадрид поднесе жалба против одлуката за делумна блокада на шпанскиот главен град на неколку часа пред рокот за воведување на нови рестриктивни...
Вести Свет Слајдер

Главно жариште на ковид-19 во Европа: Мадрид е првата европска престолнина што повторно оди во карантин

Слободен печат
Мадрид е првата европска престолнина што повторно се затвора. Лидерите на регионот денеска ја прифатија наредбата на централната власт за забрана на патувања што не...
Вести Свет Слајдер

Мадрид во карантин за да се спречи ширење на Ковид-19

Слободен печат
На жителите на Мадрид ќе им биде забрането да го напуштаат градот непотребно, а на посетителите исто така ќе им биде забрането да влегуваат во...
Вести Свет

Шпанската Влада размислува за целосна блокада на Мадрид

Слободен печат
Шпанската Влада повторно препорача целосна блокада на главниот град Мадрид, откако локалните власти воведоа ограничувања во одредени области. Тоа го објави министерот за здравство Салвадор...
Вести Свет Слајдер

Со полиција и војска против пандемијата: Критично во Мадрид – нов карантин за граѓаните (ФОТО)

Слободен печат
Денеска на сила стапи ограничувањето на движење за 855.000 жители на 37 квартови во Мадрид и неговите предградија каде живеат најголем број од заразените од...
Вести Свет Слајдер

Шпанците не сакаат повторно во карантин, им забрануваат и пристап до паркови (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска
Жителите на најсиромашните делови на Мадрид излегоа на улиците против воведувањето карантин во населбите со најголем број заразени. Регионалните власти вчера објавија дека од понеделник,...
Вести Свет Слајдер

Нови рестрикции во Мадрид: Ограничен пристап до паркови и јавни места, како и собири до шест лица

Регионалната Влада во Мадрид денеска објави нови ограничувачки мерки насочени за намалување на бројот на заразени со коронавирус во таа област. Според Паис, наредбите на...