Мото ГП: Квартараро е новиот светски шампион во „кралската“ класа

Фабио Квартараро (Јамаха) е првиот Французин со светска титула во „кралската“ класа/Фото: EPA-EFE/DAVIDE GENNARI

На четири круга пред крајот се случи пад на Франческо Бањаја во Мизано, што му помогна на Квартараро кој заврши како четвртопласиран.

Францускиот возач на „Јамаха“, Фабио Квартараро стана светски шампион во најсилната класа во Мото ГП шампионатот.

Победа во Мизано оствари Марк Маркез, Пол Еспаргаро беше втор, додека Енеа Бастианини во последниот круг дојде до третата позиција.

На четири круга пред крајот се случи пад на Франческо Бањаја во Мизано, што му помогна на Квартараро кој заврши како четвртопласиран.

За последен пат во Италија возеа двајца легендарни мотоциклисти, Валентино Роси и Данило Петручи.

Петручи ја заврши трката уште на самиот почеток кога со Жоан Мир излета од патеката, а Роси својата последна трка на домашен терен ја заврши на 10 место.

Видео на денот