• мизано

Мото ГП: Квартараро е новиот светски шампион во „кралската“ класа

Францускиот возач на „Јамаха“, Фабио Квартараро стана светски шампион во најсилната класа во Мото ГП шампионатот. Победа во Мизано оствари Марк Маркез, Пол Еспаргаро беше втор, додека Енеа Бастианини во последниот круг дојде до третата позиција. На четири круга пред крајот се случи пад на Франческо Бањаја во Мизано, што му помогна на Квартараро кој …

Мото ГП: Квартараро е новиот светски шампион во „кралската“ класа Read More »