20 C
Скопје

Многумина ги имаат дома – 3 работи кои ја бркаат позитивната енергија од домот

Фенг шуи е древна вештина за живеењето и уредувањето на просторот. Според фенг шуи, одредени работи го блокираат напливот на позитивна енергија во нашиот дом и живот, а ја задржуваат негативната енергија во просторот.

Во продолжение, погледнете што не треба да чувате во домот доколку сакате да останете позитивни и ведри.

Овенато цвеќе

Билките симболизираат раст и напредок, па затоа е пожелно да имате неколку растенија во домот. Меѓутоа, доколку некоја од вашите билки започнала да овенува, треба веднаш да ја исфрлите од домот бидејќи таа ќе го забави напредокот и ќе влијае на вашата стагнација во секој животен план.

Неупотребливи предмети

Собирањето на непотребни и нефункционални предмети само ја таложи негативната енергија во вашиот дом. Според фенг шуи, просторот во кој живеете треба да биде растоварен од беспотребни работи и негативни вибрации.

Подароци кои не ги сакате

Иако подарокот секогаш со себе носи добра намера, секој од нас барем еднаш во животот добил нешто што не му е потребно. Од благодарност кон личноста која ни купила подарок, често го чуваме подарокот, а тоа негативно се одразува на нашата енергија и нашиот мир. Според фенг шуи, таквите подароци не треба да се наоѓаат во нашиот животен простор.

Поврзани вести

ВИДЕО | Готова за три минути: Апаратите за пица кои ги шокираа Италијаните

Слободен печат

ВИДЕО: Кортни Кокс ја исфрлила водителката од дома бидејќи била лоша цимерка

Слободен печат

ФОТО | Јелена Карлеуша ги замолчи оние кои не веруваат дека се вакцинирала: Јецо, те почитувам, но иглата никаде не ја гледам – Затоа што си слепа!

Слободен печат

Кралицата Елизабета никогаш не открива што сака најмногу да јаде: Има една многу добра причина за тоа!

Слободен печат

ВИДЕО | Новиот хит на „Coldplay“ прв го слушна астронаутот Томас Пескет: Концерт за една личност

Милена Ри

ФОТО | Верна на својот стил: Брижит Макрон во палто кое одлично им прилега на русокосите!

Слободен печат

Остави Коментар