Tag : дома

Магазин Магазин слајдер Сцена

Пандемијата ја спречи да направи гламурозна забава: Елена Велевска својот 40-ти роденден го прослави со родителите и децата! (ФОТО)

Васко Спасоски
Познатата фолк-пејачка Елена Велевска вчера го прослави својот јубилејен 40-ти роденден. Но, наместо голема и гламурозна забава, поради пандемијата со коронавирусот, пејачката се одлучи да...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Предупредувачки знаци: Овие 5 сигнали нè предупредуваат на струен удар и ризик за пожар во домот!

Слободен Печат
Истражувањата и анкетите сè повеќе покажуваат дека повеќето домаќинства не ги следат препораките за безбедност и спречување на струјни удари и опасности од пожар. Овие...
Вести Економија

Пораст на домашни туристи во август за 8,9 отсто, но намален е бројот на странски туристи за 92,8 отсто

Слободен печат
Туризмот во август годинава бележи пораст кај домашните туристи за 8,9 отсто, при што намалувањето на бројот на странските туристи во овој месец изнесува 92,8...
Вести Свет

Анкета: Речиси 90 отсто од вработените сакаат да бираат за работа од дома или во канцеларија

Слободен печат
Речиси 90 отсто од работниците сакаат да имаат избор дали да работат од дома или од канцеларија по укинување на ограничувањата во борбата против коронавирусот....
Ви Препорачуваме Колумни

Ќе ви влегуваат дома кога не знаете како да се однесувате надвор

Алек Стојковски
Македонскиот народ секогаш имал проблеми со однесувањето и со постапките кои подразбираат колективна свест. За држава, која со години има проблеми со загаденост, дел од...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Доколку постојано работите од дома имате ризик од сериозен здравствен проблем!

Слободен Печат
Во последниве месеци сè повеќе луѓе работат од дома поради пандемија од коронавирусот, а некои и вежбаат помалку. Германските лекари предупредуваат дека недостатокот на движење...
Здравје Магазин

Луѓето кои работат од дома се подложни на опасни болести – Еве како природата може да го спречи тоа

Слободен печат
Долгиот престој во домот за време на изолацијата, ограниченото движење и едноличната исхрана, секако водат до проблеми со варењето, односно со дигестивниот систем, а сето...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Вработените не овие гиганти ќе работат од дома до 2021 година

Горан Наумовски
Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат своите...
Живот Магазин Магазин слајдер

Студиите докажаа: Работењето од дома носи помалку стрес, а поголема продуктивност

Слободен печат
Многу големи компании како што се Гугл, Фејсбук, Твитер, Сименс, на своите вработени им одобриле работа од дома на неопределено време, доколку така повеќе им...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Им порачаа да не излегуваат од дома: Четири милиони жители на Барселона се обидуваат да избегнат уште еден карантин

Слободен печат
Властите во Барселона денеска им порачаа на жителите да останат дома и да не се собираат во групи од повеќе од 10 лица за да...