5 C
Скопје

Tag : дома

Хроника

Пијан Хрват наместо дома, завршил на психијатрија

Маж на возраст од 42-години од Карловац доби условна казна од 20 дена затоа што ја измамил Итната помош тврдејќи им на лекарите дека има...
Ви Препорачуваме Жена Живот Магазин Магазин слајдер

„Воопшто не ми падна на памет овие симптоми да ги поврзам со ковид“: Исповед на новинарка на која короната речиси и го уништила семејството

Слободен печат
„Прво што си помислив на тој 24-ти февруари, кога дознав дека сум позитивна на ковид 19, беше…Ех колку би сакала сега да имам дневник“. „Знам...
Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО | Изгледа како чинијата која сите ја имаме дома: Но токму оваа на нејзиниот сопственик му донела милиони!

Слободен печат
На аукција во Соединетите Американски Држави за 721.800 долари е продадена порцеланската чинија која сопственикот ја купил минатата година за само 35 долари на распродажба....
Вести Економија

Истражување: Четвртина од Германците работат од дома

Слободен печат
На крајот на минатиот месец речиси четвртина од сите вработени во Германија работеле од дома, покажуваат резултатите од истражувањето спроведено од фондацијата „Ханс Беклер”. Овој...
Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер

Совети од њујоршки архитект: Како да уредите стан помал од 40 метри квадратни

Слободен печат
По официјалната дозвола за изградба на станови помали од 37 квадратни метри во Њујорк, американците го прифатиле фактот дека таквиот простор за живеење може да...
Магазин Магазин слајдер Храна

Складирање на храната: Како правилно да го чувате кромидот дома

Слободен печат
Кромидот е еден од најпотребните состојки во кујната. Постојат многу видови кромид и се нуди во различни облици, величини, бои и секој од нив има...
Магазин Магазин слајдер Семејство

ФОТО I Домашните канцеларии на познатите блогерки се вистинска инспирација: Еве како да си направите совршено катче за работа

Слободен печат
Поради пандемијата која се уште го измачува светот, домашните канцеларии станаа реалност во речиси сечиј живот. Доколку досега не сте и посветиле време на „домашната...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО| Трамп до демонстрантите: Знам дека ви е тешко, но, вратете се дома

Претседателот на САД, Доналд Трамп, преку видео порака на Твитер ги повика неговите приврзаници кои упаднаа во Капитол Хил да заминат дома, повторно напоменувајќи дека...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО| Заев: Во 2021 носиме европски стандарди дома, сите во акција!

Ќе ја паметиме како година на најголемата светска криза во новиот век. Старата поговорка вели „на мака се познаваат јунаците” – така и оваа мака...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Анета Николова, доктор по ветеринарна медицина: Како да го навикнете кучето да седи само дома?

Слободен Печат
Во денешниот урбан и брз начин на живот, кога немаме време ни за еден семеен ручек во текот на работните денови, голем број семејства, сакајќи...