ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Кризата предизвикана од пандемијата на ковид-19 трае подолго отколку што се очекуваше и за некои држави ќе бидат потребни години за нивните економии повторно да растат, изјави денеска првиот заменик директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Џефри Окамото.

Тој на средбата во Центарот за стратешки и меѓународни студии во Вашингтон потсети дека Фондот издвоил 90 милијарди долари за итно финансирање на речиси 80 држави, но, исто така, продолжува да работи со земјите-членки за спречување на пандемијата и нејзините последици.

– Ние сакаме да ја зачуваме својата финансиска моќ. Ќе бидат потребни неколку години да се вратиме на растот и на многу држави ќе им биде потребна поддршка на патот, нагласи Окамото.

Прочитајте и...  Двајца починати и 166 новозаразени од ковид-19 на Косово

Поврзани вести

ВИДЕО: Регистрирани се 846 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Д-р Александар Стојанов: Сите што биле во контакт со Амди Бајрам на свадбата да бидат во изолација!

Советот на општина Шуто Оризари одржа комеморативна седница по повод смртта на Амди Бајрам

Слободен печат

ФОТО: Граѓаните од општина Гази Баба им помагаат на лицата од ранливите категории

Илинка Иљоска

ФОТО: Запленет кокаин во Кичево

Слободен печат

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

Слободен печат

Остави Коментар