4 C
Скопје

Tag : криза

Вести Некатегоризирано Свет Слајдер

Британски компании побараа од Владата да му помогне на Евростар: Групата моментално работи само со една услуга дневно помеѓу Париз и Лондон

Слободен печат
Британските бизнисмени ја повикаа Владата да го спаси Евростар, јавија лондонски медиуми, откако фирмата соопшти дека е близу до колапс по затворањето на границите поради...
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Сцена

Нема да се вратат во Лондон: Кејт Мидлтон и принцот Вилијам остануваат на селскиот имот се до смирување на здравствената криза

Слободен печат
Војвотката и војводата од Кембриџ се уште не се во можност да се вратат во Лондон… Кејт и Вилијам престојуваат заедно со своите три деца...
Вести Свет Слајдер

Светот во 2020 година фатен во канџите на Ковид-19 – најголемата здравствена криза

МИА Агенција
Пандемија со Ковид-19, најголемата зараза во епидемиски размери, повеќе милиони заболени и починати, а здравствените системи во својата најголема битка за спасување човечки животи….Тоа ја...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Пандемија: Невидливиот бран „збриша“ цели сектори

Соња Кириџиевска
Пандемијата ги „фрли на колена“, малите и средни претпријатија (МСП) во Северна Македонија. И без официјалните податоци од државните институции, добрите познавачи на состојбите во овој сектор,...
Вести Регион СП Неделник

Србија (досега) кризата ја чинеше 4,6 милијарди евра

Слободен печат
Вистинската вредност на фискалниот пакет за ублажување на негативните економски последици од кризата оваа година најверојатно ќе достигне износ од околу 10% од БДП на...
Вести Економија Слајдер

Азески: Наредните 10 години не треба да се очекува којзнае каков напредок

МИА
Влегувањето во НАТО и придвижувањето кон ЕУ, какво-такво, нѐ става на колосек од кој не можеме да одиме лево или десно, мора да движиме право...
Вести Свет

Нетанјаху: Израел ќе биде првиот во светот што ќе ја победи короната

И.И.
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека пандемијата на коронавирусот во Израел најверојатно ќе заврши за неколку недели. Тој им изјави на новинарите дека заклучувањето на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Данците се сè побогати, просечно семејство има нешто повеќе од 16 милиони денари

И.И.
На крајот од тешката 2020 година, спротивно на очекувањата Данците располагаат со поголемо финансиско богатство отколку пред пандемијата, јави Блумберг. Нето финансиските активи на домаќинствата во...
Вести Македонија

За справување со ковид кризата ЈСП ќе добие 135 милиони денари

Слободен печат
Град Скопје ќе добие 135 милиони денари неповратна финансиска помош од државниот Буџет за годинава за справување со финансиските последици предизвикани поради кризата со корона...
Вести Економија Слајдер

ВИДЕО | Војновиќ: Историјата покажува дека пандемиите траат од две до три години во неколку брана

Слободен печат
Краткорочните ризици за момент беа ограничени од големите стимули кои ги дадоа Централните банки на најразвиените економии. Билансот на централната банка на Америка, за да...