18 C
Скопје

Tag : последици

Вести Здравје Регион Слајдер

Клиничките слики се сè потешки: Ампутирани нозе, уништени бели дробови, срцев удар, се едни од најлошите последици од ковид-19

Слободен печат
Ампутирани нозе, уништени бели дробови, срцев удар, се едни од најлошите последици од коронавирусот, за што сведочат српските лекари. „Забележавме дека по отворањето на болницата...
Вести Свет

Во Украина рекорден број на смртни случаи од последици од Ковид-19

МИА Агенција
Во Украина во изминатите 24 часа регистрирани се 276 смртни случаи, што е најголема бројка од почетокот на пандемијата, изјави денеска украинскиот министер за здравство...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИНТЕРВЈУ психолог Марија Котевска-Димовска: Потребни ни се долготрајни мерки за заштита на менталното здравје во време на пандемија

Михаило Донев
Состојбата со ковид-19 како и натаму е критична, а есенскиот период и редовниот сезонски грип секако дека нема да помогнат за нејзино подобрување. За тоа...
Вести Свет

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат
Кризата предизвикана од пандемијата на ковид-19 трае подолго отколку што се очекуваше и за некои држави ќе бидат потребни години за нивните економии повторно да...
Забава Магазин Магазин слајдер

Еве какви последици носи изгладнувањето и брзото слабеење

Слободен печат
Ако се прашувате што се случува кога држите една од оние „чудесни диети“, тука може да ги прочитате одговорите кои ќе ве натераат два пати...
Вести Свет

Првиот човек на СЗО и натаму во дилема: Сè уште се непознати долгорочните последици од Ковид-19

Слободен печат
Потенцијалните долгорочни последици од Ковид-19 сè уште не се познати, особено кога станува збор за деца кои се опоравиле од болеста, изјави директорот на Светската...
Вести Регион Слајдер

Европска агенција за животна средина: С. Македонија и регионот со најштетни последици по здравјето од загадувањето

Слободен печат
Последниот извештај на Европската агенција за животна средина (ЕЕА) покажува дека аерозагадувањето и натаму претставува најголема еколошка опасност по здравјето, а Северна Македонија и другите...
Вести Свет Слајдер

Пандемија на Ковид-19 и менталното здравје: Италија бележи 71 самоубиство од март

Слободен печат
Дека пандемијата на Ковид-19 има големо влијание врз менталното здравје  на луѓето, покажуваат 71 самоубиство и 46. обиди за самоубиства од март до денеска, 71...
Вести Регион

Професор Гагиќ: Дезинфициенси на база на алкохол прават повеќе штета отколку корист

Слободен печат
Со почетокот на пандемијата на коронавирусите, дезинфекциските средства влегоа во центарот на внимание на јавноста и станаа составен дел од секојдневието. Човек со просечно знаење...
Вести Свет

Фаучи: Ковид-19 може да предизвика долгорочни последици, посебно кај младите

Слободен печат
Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави дека долгорочните последици од Ковид-19 се навистина мачни, особено кај младите луѓе. – Младите луѓе, кои инаку се здрави,...