8 C
Скопје

Tag : ммф

Вести Свет

Кристалина Георгиева од ММФ со барање: Дополнителни 650 милијарди долари за борба против пандемијата

Слободен печат
Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева нагласи дека ќе предложи поделба на нови специјални права за повлекувања (СДР) еквивалентни на 650 милијарди...
Вести Регион

Ердоган: Завршивме со ММФ, девизните резерви на Турција изнесуваат 95 милијарди долари

Слободен печат
Турскиот претседател и лидер на АК Партијата, Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека девизните резерви на Турската централна банка изнесуваат 95 милијарди долари и оти...
Вести Регион

ММФ: Властите во БиХ не сакаат да спроведат реформи, па бараат помош од комерцијалните банки

Слободен печат
Властите во БиХ одбиваат да спроведат реформи во финансискиот сектор на земјата и со тоа не сакаат ниту соработка со Меѓународниот монетарен фонд, па затоа...
Вести Економија Слајдер

Шефицата на ММФ предупредува: Постои ризик од социјални немири без поголема помош од развиените економии за земјите во развој

Слободен печат
Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева ги повика развиените економии да обезбедат поголема помош за земјите во развој, предупредувајќи на „големите дивергенции” во...
Вести Свет

ММФ: Стимулациите на Бајден можат да го зголемат БДП на САД за пет отсто за три години

Слободен печат
Пакетот економски стимулации од 1,9 трилиони американски долари, предложен од американскиот претседател Џо Бајден, може да го зголеми американскиот БДП за пет проценти во следните...
Вести Економија

ММФ ја смени проекција за 2021 година: Глобалниот раст ќе биде 5,5 проценти

Слободен печат
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја зголеми прогнозата за глобалниот раст во 2021 година за 0,3 проценти и сега изнесува на 5,5 отсто, изјави главната економистка...
Вести Економија

ММФ: Глобалните економски перспективи остануваат крајно неизвесни заради пандемијата

Слободен печат
Директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева денеска изјави дека глобалните економски перспективи остануваат крајно неизвесни, имајќи ја предвид пандемијата на коронавирусот и зголемениот јаз...
Вести Економија

Хилберс: Професионализмот и високите стандарди во работењето на централната банка се клучни за ММФ

Слободен печат
Претставувајќи ја Конституенцата на којашто припаѓа Северна Македонија ќе се залагам Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и натаму да дава силна поддршка за вашата земја, во...
Вести Економија

Монетарците ја потенцираат важноста од капитални инвестиции

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев одржа онлајн средба со шефицата на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за нашата земја, Берглјот Бјорнсон Баркбу, резидентна претставничка на ММФ за...
Вести Економија Слајдер

ММФ: Централните банки и владите ветија 19,5 билиони долари за глобалната економија од избивање на корона-кризата

Слободен печат
Од почеток на пандемијата на ковид-19, Владите и Централните банки во светот ветија дека ќе издвојат 19,5 билиони американски долари за поддршка на глобалната економија,...